Historiani publikon faktet: Shqiptarët dhe grekët janë në luftë (Dokumetet)

Për ministrin e Jashtëm të Greqisë, ligji i luftës më  Shqipërinë është një marrëzi, e cila duhet të zgjidhet sa më parë. Pas këtyre deklaratave, i menjëhershëm ka qenë kundërpërgjigja e historianit Arben Llallës, i cili ka sjellë dokumente të cilat tregojnë qartësisht se Shqipëria dhe Greqia janë në luftë. Ai ka publikuar fakte historike dhe dokumente për këtë çështje.

Më tej historiani shprehet se Greqia i ka shpallur  luftë Shqipërisë dhe kjo ka ndodhur njëherë gjatë luftës së dytë botërore dhe hera tjetër është shënuar 20 vite më vonë, kur vendi ynë ishte nën udhëheqjen e komunistëve me në krye Enver Hoxhën.

Statusi i historianit Arben Llalla

Grekët dhe shqiptarët dy popuj miq, por që janë në luftë me njeri-tjetrin zyrtarisht. Shkresa e më poshtme tregon qartë që Greqia i ka shpallur Luftë Shqipërisë dy herë, më 1940 dhe 1966.

Përkthimi i Shkresës


Ministria e Punëve të Jashtme

E3 DIDDY

237/269

NOTË VERBALE

Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Greqisë i paraqet mirënjohje Ambasadës së Republikës së Shqipërisë dhe duke ju referuar shënimit të Ambasadës Nr. Prot. 131, datë 18.6.1999 ka nderin të informojë Ambasadës e nderuar që Ligjet greke, Nr. 2636/1940 dhe 4506/1966 janë akoma në fuqi.

Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Greqisë përfiton nga rasti për t’i shprehur Ambasadës së Republikës së Shqipërisë konsideratat më të larta.

Athinë, 28 Qershor 1999

Dërguar Ambasadës së Republikës së Shqipërisë

Athinë (VULA e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Greqisë)./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7975,Camëri,108,Editorial,1712,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1289,Iliridë,251,Kosovë,2377,Kulture,629,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,156,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,498,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Historiani publikon faktet: Shqiptarët dhe grekët janë në luftë (Dokumetet)
Historiani publikon faktet: Shqiptarët dhe grekët janë në luftë (Dokumetet)
https://2.bp.blogspot.com/-aGgInCZpOLQ/Wk0UWed_6pI/AAAAAAAAN4Y/Yv1OY4BH1As9Di6N96PGsXT6hWiq25KnACLcBGAs/s640/av2.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-aGgInCZpOLQ/Wk0UWed_6pI/AAAAAAAAN4Y/Yv1OY4BH1As9Di6N96PGsXT6hWiq25KnACLcBGAs/s72-c/av2.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/historiani-publikon-faktet-shqiptaret.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/historiani-publikon-faktet-shqiptaret.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy