I nderuar, Kosova është zemra e Shqipërisë Etnike!

Bota shqiptare politike sot nuk është në koordinim kombëtar sa i përket terrenit për të siguruar një të ardhme premtuese , drejt rrugës së zgjidhjes së çështjes së pazgjidhur shqiptare. Në këtë pike, rasti i Kosovës është një histori në vete që ka përdorur modele të ndryshme politikanësh të cilët vetëm se e kanë thelluar krizën dhe rrugën për të cilën, e tashmja fletë kundër të ardhmës jo të largët, që kemi para vetes .

Disa qendra të politikës ndërkombëtare, që predikojnë, nga njëra anë, zgjidhjen paqësore të problemeve ndëretnike e ndërshtetrore, duket se , nga ana tjetër , pranojnë de fakto heshtazi realitetitn e krjiuar me dhunë siç është rasti i veriut në Mitrovicën , qytetin e ndarë nga konceptet politike, në fillim si e veriut dhe e jugut në fjalorin e përditshëm politik .

Klasa politke po e përjeton auditimin e vetvetes në kuptimin e kohës , sepse problemet e grumbulluara asnjëherë nuk i ka rradhitur për të kërkuar zgjidhje , dhe vetëm se ka kërkuar zgjedhje ,ku duhet vënë në pah krijimin e Forcave të armatosura . Realiteti i prodhuar nga një problem në tjetrin vetëm sa e ngarkon pasqyrën e qasjen, si nga ana jonë po ashtu edhe nga prizmi i reflektimit në agjendën e poltikave ndërkombëtare . Prandaj kosoves i duhet urgjentisht ushtria e kosoves dhe një Qeveri teknike për shkak te krizës politike, por këto parti qe 15 vite vetëm se kanë derivuar këtë krizë politike e morale dhe ekonomike ftojmë popullin që vetë ta merrë situateën në dorë , që vetë ta zgjedhë një qeveri kombëtare . – Neve na duhet nji Parlament tjetër , jo ky tani që është ; i dështimeve , fjalëve onduluese , e kriminalitetit e korrupcionit , i pafuqishëm ndaj vetës dhe minoriteteve . Ku deputetët nganjëherë nuk i’a kanë idenë se pse janë aty.

Tashmë nuk duhet të kërkohet që nga kombi shqiptar të sakrifikojë interesin e tij , për hir të paqes Ballkanike , në qoftë se subjektet ndëkombëtare me përgjegjësi të veçantë reagojnë për të mbrojtur këto të drejta , dhe në rastin tone , ku Shteti i ri dhe Republika e kërcënuar nga vetë faktori që e vë në lëvizje, pra Partitë, nuk premtojnë mbështetje dhe zgjidhje atëherë populli do të jetë faktori popull që aq shumë është nënqmuar dhe mbiqmuar shpeshherë për rrethana kalimtare do ta vendosë ; Sistemin në një defunksionalizmin të ligjit, çrregullim të tregut, dyndjeve sociale , pra do të kthehemi në fillimin e hyrjes së tranzicionit, ku edhe tani me këtë përditëshmeri faji ku secili është sikurse secili , do të jetë problem që në vend se të riparohet , po mundohet të zhduket nga shumë politikëbërës . Dhe është rasti i veçantë që kriza është brenda Institucionve dhe pezmin dhe frustrimin e përjeton jashtë populli.

Ne po ashtu ftojmë Shtetet e Bashkuara të Amerikës që të vendosin gjendje ushtarake për shkak të agresionit ruso-sërb dhe organizatave terroriste , kjo duhet të jetë garantë për zbatimin e plotë e të njëmendtë të të drejtave të njeriut .

Shqiptarët kanë arsye dhe është e domosdoshme që të kalojnë në fazën e konsolidimit , nga ajo e çlirimit kombëtar .

Një gjendje e tillë do ta garantojë dëshminë e Demokracisë si sistem dhe si process, atëherë besojmë se do të jemi të barabartë edhe para Njeriut edhe para Zotit , thjeshtë kur ligjet flasin armët heshtin .

Kohën e humbur me vetveten ta kanalizojmë në procese të së ardhmës së përbashkët dhe me këtë Aleancë veriatlantike , shpresat dhe bindjet janë të arsyeshme . Me një Kosovë të orientuar mirë,dhe të mbajtur nën përgjegjësi të Demokracisë , çdo gjë është e mundur dhe e duhur .

Çështja kombëtare shqiptare ka përmasa ballkanike e evropiane dhe kërkon trajtim përkatës, me përgjegjësi të plotë historike e politike ; vetëdijesimin e plotë ndërkombëtar për pozitën kombëtare të shqiptarëve sot dhe për falsifikimin e historisë së tyre nga pushtuesit fqinjë , andaj mostrajtimi i barabartë edhe sot nuk siguron stabilitetin e gadishullit ./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7975,Camëri,108,Editorial,1712,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1289,Iliridë,251,Kosovë,2377,Kulture,629,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,156,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,498,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: I nderuar, Kosova është zemra e Shqipërisë Etnike!
I nderuar, Kosova është zemra e Shqipërisë Etnike!
I nderuar, Kosova është zemra e Shqipërisë Etnike!
https://4.bp.blogspot.com/-hfXWn8cORWw/Wmzezce221I/AAAAAAAAQgE/TO9CoPJUNtUmnSua9VeJE_GvDweah8BjQCLcBGAs/s640/Flamuri-n%25C3%25AB-stadium-Shqip%25C3%25ABri-etnike-640x356.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-hfXWn8cORWw/Wmzezce221I/AAAAAAAAQgE/TO9CoPJUNtUmnSua9VeJE_GvDweah8BjQCLcBGAs/s72-c/Flamuri-n%25C3%25AB-stadium-Shqip%25C3%25ABri-etnike-640x356.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/i-nderuar-kosova-eshte-zemra-e.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/i-nderuar-kosova-eshte-zemra-e.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy