Indeksi i lirive ekonomike, Shqipëria e 32-ta nga 159 vende të botës

“Human Freedom Index” rendit Shqipërinë në vendin e 32-të në botë, ndër 159 ekonomi të ndryshme të globit për liritë ekonomike. Në raportin e publikuar së fundmi Shqipëria po ashtu renditet në vendin e 52-të në indeksin e lirive njerëzore.

“Human Freedom Index” është një matës global i lirive personale, civile si dhe ekonomike.

Sipas këtij raporti, Shqipëria regjistron performancën më të mirë në atë që i referohet sigurisë së parave, ose “sound money”.

Sound money i referohet stabilitetit të parasë, pra shanseve që ka monedha e një vendi që të vlerësohet apo zhvlerësohet në një periudhë të shkurtër kohore. Siç shihet qartë, në këtë indikator, pikëzimi është në të gjithë nën-indikatorët shumë pranë notës maksimale, që është nota 10 raporton ata.

Indikatori më i dobët ndërkohë është ai i sistemit të drejtësisë dhe të të drejtës së pronës.

Gjetjet në IRF sugjerojnë se liria luan një rol të rëndësishëm në mirëqenien njerëzore dhe ato ofrojnë mundësi për hulumtime të mëtejshme në mënyrat komplekse në të cilat liria ndikon dhe mund të ndikohet nga regjimet politike, zhvillimi ekonomik dhe gjithë spektri i treguesve të mirëqenies njerëzore.

https://object.cato.org/sites/cato.org/files/human-freedom-index-files/2017-human-freedom-index.pdf

/a.m./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Indeksi i lirive ekonomike, Shqipëria e 32-ta nga 159 vende të botës
Indeksi i lirive ekonomike, Shqipëria e 32-ta nga 159 vende të botës
Indeksi i lirive ekonomike, Shqipëria e 32-ta nga 159 vende të botës
https://4.bp.blogspot.com/-laaBjtEblh8/Wm2fS5hrDRI/AAAAAAAAQjI/lDxC7Sygo-cq7eOvLVQmz8d7BqtJHn8owCLcBGAs/s640/tirane-skenderbeu.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-laaBjtEblh8/Wm2fS5hrDRI/AAAAAAAAQjI/lDxC7Sygo-cq7eOvLVQmz8d7BqtJHn8owCLcBGAs/s72-c/tirane-skenderbeu.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/indeksi-i-lirive-ekonomike-shqiperia-e.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/indeksi-i-lirive-ekonomike-shqiperia-e.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy