Ivanov bllokon ligjin për përdorimin e gjuhës shqipe në Maqedoni

Presidenti maqedonas, Gjorge Ivanov nuk do të dekretojë ligjin për përdorimin e gjuhës shqipe. Sipas presidentit, ligji rrezikon sovranitetin dhe integriten territorial të Maqedonisë.

Më 11 janar të vitit 2018 Kuvendi i Maqedonisë e votoi ligjin për përdorim të gjuhëve pa debat publik, pa përfshirjen e ekspertëve akademik dhe pa opozitën. Në fjalimin e fundvitit theksova se ky ligj është sjell me flamuri evropian. Me miratimin e këtij ligji është keqpërdorur flamuri evropian i cili i ndryshon sistemet ligjore”, tha mes tjerash Gjorge Ivanov, president i Maqedonisë.

Ligji u miratua nga 69 deputetë të shumicës parlamentare dhe të partive opozitare shqiptare. Poashtu në një votim të dyfishtë nga ligjvënësit e komuniteteve të ndryshme nga maqedonasit, ligji mori mbi 96 përqind të votave.

Ligji, mes tjerash thekson se “gjuhë zyrtare në Maqedoni është gjuha maqedonase dhe shkrimi i saj cirilik”, ndërsa në nenin vijues thuhet: “Krahas maqedonishtes, gjuhë tjetër zyrtare është edhe gjuha të cilën e flasin së paku 20 përqind e popullatës dhe alfabeti i saj”.

Sipas ligjit, gjuha shqipe do të ketë shtrirje të gjerë edhe në institucionet e lara shtetërore dhe publike, gjyqësore e vendore ku nuk përdorej deri më tani.

Do të zërë vend edhe në uniformat e policisë dhe organeve të tjera shtetërore. Seancat e parlamentit do të mund të drejtohen në gjuhën shqipe kur kryetari ose kryesuesi të jetë shqiptarë, apo ministrat shqiptarë në qeveri të flasin në gjuhën e tyre amtare dhe vendimet e shkresat të jenë në të dy gjuhët, maqedonisht dhe shqip./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7893,Camëri,108,Editorial,1681,Ekonomi,412,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2349,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1765,Reportazh,152,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,492,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Ivanov bllokon ligjin për përdorimin e gjuhës shqipe në Maqedoni
Ivanov bllokon ligjin për përdorimin e gjuhës shqipe në Maqedoni
Ivanov bllokon ligjin për përdorimin e gjuhës shqipe në Maqedoni
https://4.bp.blogspot.com/-qLSD6mIL3zg/Wl-DmYrVS-I/AAAAAAAAPQw/W5JHeiQbxEkHMjGuXlTj_c8WxZAJfC9qQCLcBGAs/s640/george-ivanov-1024x636-770x433.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-qLSD6mIL3zg/Wl-DmYrVS-I/AAAAAAAAPQw/W5JHeiQbxEkHMjGuXlTj_c8WxZAJfC9qQCLcBGAs/s72-c/george-ivanov-1024x636-770x433.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/ivanov-bllokon-ligjin-per-perdorimin-e.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/ivanov-bllokon-ligjin-per-perdorimin-e.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy