Izraelitja Drita: Linda dhe jetova falë besës shqiptare

Në Shkup u promovua libri i autores izraelite, Mimi Kamhi Ergas-Faraxhi me titull “Jeta ime nën pushtimin nazist”.

Vajza e autores së librit, Ita Bartuv ka lindur në Shkodër në vitin 1943. Siç i pëlqen ta thërrasin ndryshe, Drita Faraxhi, emër që i është dhënë gjatë kohës kur është strehuar në Shqipëri për t’i shpëtuar Holokaustit, kujton për Radio Evropa e Lirë fjalët e nënës së saj.

“Nëna gjatë gjithë kohës më ka përsëritur se ajo ka lindur dhe ka arritur të mbijetojë me familjen falë besës shqiptare”, thotë Ita.

Ajo kujton se e ëma i ka treguar vuajtjet e kalvarit nga Shkupi, përmes Kosovës për të mbërritur në Shkodër, ku janë pajisur me dokumentet shqiptare.

“Besa dhe fuqia e papërshkrueshme mbrojtëse e kësaj fjale. Copëzat e rrëfimeve të prindërve se si shpëtuan familja ime duke më mbajtur mua në krah si foshnje, duke lëvizur nga oborri i një shtëpie në oborrin e shtëpisë tjetër, përmes një dere të vogël që lidh oborret dhe fjalës që thuhej gjatë rrugëtimit: ‘këta i kam marrë dhe po t’i dorëzoj në besë’”, rikujton ajo rrëfimet e së ëmës.

Libri autobiografik “Jeta ime nën pushtimin nazist“, me kujtimet e Mimi Kamhi Ergas-Faraxhi është botuar në tri gjuhë, në shqip, maqedonisht dhe anglisht nga Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve të Maqedonisë./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Izraelitja Drita: Linda dhe jetova falë besës shqiptare
Izraelitja Drita: Linda dhe jetova falë besës shqiptare
Izraelitja Drita: Linda dhe jetova falë besës shqiptare
https://4.bp.blogspot.com/-hvGUJuURM3c/Wmyc3LRwZyI/AAAAAAAAQes/iQtXVSVNz_8okRpJUjGlXaACBb-088J3ACLcBGAs/s640/holokaust-905x395.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-hvGUJuURM3c/Wmyc3LRwZyI/AAAAAAAAQes/iQtXVSVNz_8okRpJUjGlXaACBb-088J3ACLcBGAs/s72-c/holokaust-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/izraelitja-drita-linda-dhe-jetova-fale.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/izraelitja-drita-linda-dhe-jetova-fale.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy