Ja për çfarë shpenzojnë shqiptarët, njësoj sa mesatarja e BE!

Nga shpenzimet e përgjithshme familjet shqiptare harxhojnë për mobilimin dhe mirëmbajtjen e shtëpisë gati njësoj sa mesatarja e BE-së.

Sipas të dhënave të Eurostat, që referojnë strukturën e shpenzimeve të familjeve në vitin 2016, shihet se ato shpenzojnë mesatarisht për mirëmbajtjen e shtëpisë 5.5% të totalit, teksa në të njëjtën periudhë familjet shqiptare shpenzuan për furniturën e shtëpisë 5.0 për qind te të ardhurave të tyre mujore.

Shqipëria madje lë pas 14 vende europiane për shpenzimet që kryen për kujdesin ndaj shtëpisë.

Pesha më e lartë e shpenzimeve për shtëpinë u vu re në Maltë me rreth 7 për qind të shpenzimeve të përgjithshme dhe pesha më e ulët e shpenzimeve ishte në Greqi me 2.8% të totalit të shpenzimeve të familjeve greke.

Pas Maltës shpenzimet më të larta i pati Gjermania me (6,8%), Austria (6,6%) dhe Lituania (6,5%). Këto vende i kushtojnë një pjesë të madhe nga shpenzimet totale për orenditë, pajisjet shtëpiake dhe mirëmbajtjen rutinë. Këto u pasuan nga Belgjika dhe Italia (si 6.2%) ashtu edhe Sllovakia (6.0%).

Ndërsa shpenzime më të ulëta përveç Greqisë ishin në Letoni.

Eurostat pohon se në dhjetëvjeçarin e fundit (2006-2016), pjesa e shpenzimeve për kujdesin shtëpiak ka rënë në shumicën dërrmuese të vendeve anëtare. Krahasuar me vetveten edhe Shqipëria ka pësuar rënie. Në vitin 2007, shpenzimet për mirëmbajtjen e shtëpive zinin 5.9 për qind në totalin e shpenzimeve, ndërsa më 2016 ato zinin vetëm 5.%

Në Europë rënia më e madhe gjatë periudhës 10-vjeçare u regjistrua në Greqi (nga 5.3% më 2006 në 2.8 në 2016 dhe Irlanda (nga 6.6% më 2006 në 4.3% më 2016),

Ndërsa shpenzimet për mirëmbajtjen e shtëpive gjatë 10 viteve të fundit u rriten midis viteve 2006 dhe 2016 në Poloni (nga 4.3% në 2006 në 5.3% në 2016, në Lituani, Belgjikë dhe Sllovaki./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7901,Camëri,108,Editorial,1685,Ekonomi,413,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2353,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1767,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Ja për çfarë shpenzojnë shqiptarët, njësoj sa mesatarja e BE!
Ja për çfarë shpenzojnë shqiptarët, njësoj sa mesatarja e BE!
https://2.bp.blogspot.com/-oBoFPun8_Kk/Wk9GU1E_hpI/AAAAAAAAOGU/2qd-233Pw2o2_Ia_uNPdTWy92MZ4lMorwCLcBGAs/s640/u3-be-678x381.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-oBoFPun8_Kk/Wk9GU1E_hpI/AAAAAAAAOGU/2qd-233Pw2o2_Ia_uNPdTWy92MZ4lMorwCLcBGAs/s72-c/u3-be-678x381.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/ja-per-cfare-shpenzojne-shqiptaret.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/ja-per-cfare-shpenzojne-shqiptaret.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy