Janë apo s’janë origjinale shpata dhe përkrenarja e Skënderbeut në Vjenë? Arkivat publikojnë dokumentet…

A janë autentike shpata dhe përkrenarja e Skënderbeut?

Ditën e sotme, Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave ka publikuar disa dokumente për të hedhur dritë mbi përgjigjen e kësaj pyetjeje.

Ja çfarë shkruajnë Arkivat

Në tetor të vitit 1942, Sekretari i Partisë Fashiste Shqiptare, Kolë Bib Mirakaj, i propozon drejtorit të Institutit të Studimeve Shqiptare, Mustafa Merlika-Krujës, që me rastin e festimit të 500 vjetorit të kthimit të Skënderbeut në Shqipëri (1943), t’i kërkohet Fuhrerit, përmes Duçes, që në shenjë homazhi për popullin shqiptar, t’i dhurojë shpatën dhe përkrenaren e Skënderbeut, të cilat ruheshin në Vjenë.

Përgjigjen e z. Merlika-Kruja nuk e kemi në dorë, por sjellim këtu një tjetër dokument të vitit 1941, ku Ministria e Punëve të Jashtme njofton, mes të tjerash, Logotenencën e Përgjithshme Mbretërore, se shpata dhe përkrenarja e Skënderbeut që ruhen në Vjenë nuk janë origjinale.

Ato ka dashur t’i emërtojë ashtu pronari i tyre, Arqipeshkvi Ferdinand (ndoshta nëpunësi ka dashur të thotë ‘Arqiduka’), për t’u rritur vlerën. Këto dokumente nuk janë të mjaftueshme për të sqaruar çështen e autenticitetit të armëve të Skënderbeut, por mjaftojnë për në na kujtuar 550 vjetorin e vdekjes së tij, më 17 janar 1468.

(Foto: AQSh. Punoi: S.Ç.)/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7934,Camëri,108,Editorial,1700,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1280,Iliridë,251,Kosovë,2363,Kulture,628,Luginë,49,Moti,2,Politik,1773,Reportazh,154,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,494,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Janë apo s’janë origjinale shpata dhe përkrenarja e Skënderbeut në Vjenë? Arkivat publikojnë dokumentet…
Janë apo s’janë origjinale shpata dhe përkrenarja e Skënderbeut në Vjenë? Arkivat publikojnë dokumentet…
Janë apo s’janë origjinale shpata dhe përkrenarja e Skënderbeut në Vjenë? Arkivat publikojnë dokumentet…
https://3.bp.blogspot.com/-T5X_2PUueBQ/WlmqbJKCF1I/AAAAAAAAO3Y/WFr4AvdqCTYbYq6LXU3BccGAZpADu0eQwCLcBGAs/s640/ark-696x456.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-T5X_2PUueBQ/WlmqbJKCF1I/AAAAAAAAO3Y/WFr4AvdqCTYbYq6LXU3BccGAZpADu0eQwCLcBGAs/s72-c/ark-696x456.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/jane-apo-sjane-origjinale-shpata-dhe.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/jane-apo-sjane-origjinale-shpata-dhe.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy