Ka emër tjetër Isoja?

I nderuar lexues!

Siç mund ta dini isoja është një tingull i zgjatur që mbahet nga një ose më shumë veta gjatë shoqërimit të këngëve popullore polifonike me 3 dhe 4 zëra. Lidhur me pyetjen tuaj, në popullsinë e trevave polifonike, krahas termit iso, përdoren edhe një varg emërtimesh të tjera, si: grupi që “mban zë”, grupi që “e mbush këngën” (mbushësit), grupi që “zien”, grupi që “mban e”, grupi që “mban kaba” etj.

Në polifoninë vokale shqiptare, toni i Isos shfaqet në disa mënyra: duke mbajtur një tingull të pandërprerë në zanoren “e”; duke mërmëritur apo belbëzuar fjalët e këngës etj. Një lloj isoje ndeshet edhe në muzikën e disa veglave me frymë, si te gajdja, bishnica etj. dhe të veglave me tela, si te sharkia, çiftelia e lahuta./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7990,Camëri,109,Editorial,1717,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1294,Iliridë,251,Kosovë,2379,Kulture,630,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,157,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,499,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Ka emër tjetër Isoja?
Ka emër tjetër Isoja?
https://1.bp.blogspot.com/-zM_TjwSNbVU/Wk_fYl5pkZI/AAAAAAAAOLw/0rSOBkBL4Do-UgnOIiJfXyI1kZz8-5XwACLcBGAs/s640/Veshje-nga-Laberia.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-zM_TjwSNbVU/Wk_fYl5pkZI/AAAAAAAAOLw/0rSOBkBL4Do-UgnOIiJfXyI1kZz8-5XwACLcBGAs/s72-c/Veshje-nga-Laberia.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/ka-emer-tjeter-isoja.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/ka-emer-tjeter-isoja.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy