Ka fshat me emrin Gallatë?

I/E nderuar lexues!

Gallata është fshat i Kurbinit, midis vargmaleve Krujë-Dajt dhe të Skënderbeut. Ka qenë qendër e fshatit të bashkuar që përfshinte edhe fshatrat: Vinjoll, Gernac dhe Selitë, popullsia para vitit 1990 ka qenë rreth 1600 banorë. Në zonën e Gallatës në Daul, në periudhën bizantine është ndërtuar një kala, të cilën e përforcoi Skënderbeu.

Që në shekullin XVII në Gallatë ka pasur shkollë të mesme, rrënojat e saj janë dhe sot. Dikur ka qenë zonë e njohur në vend për prodhimin e drithërave të bukës dhe rritjen e dhive, ndërsa në pemëtari përmendej për arrat dhe gështenjat. Më 1971 në Vinjollë të Gallatës u ndërtua edhe një hidrocentral i vogël./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9266,Camëri,117,Editorial,2032,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1470,Iliridë,288,Kosovë,2690,Kulture,722,Luginë,61,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Ka fshat me emrin Gallatë?
Ka fshat me emrin Gallatë?
Ka fshat me emrin Gallatë?
https://1.bp.blogspot.com/-NCaZxn73V9k/WkvoQWh-woI/AAAAAAAANzk/UpOS_7Mq-9AWPUVVAbc5uPI0sqEIL_tPgCLcBGAs/s640/Capture-1-728x417.png
https://1.bp.blogspot.com/-NCaZxn73V9k/WkvoQWh-woI/AAAAAAAANzk/UpOS_7Mq-9AWPUVVAbc5uPI0sqEIL_tPgCLcBGAs/s72-c/Capture-1-728x417.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/ka-fshat-me-emrin-gallate.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/ka-fshat-me-emrin-gallate.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy