Ka të dhëna për Gruemirën?

I nderuar lexues! Gruemira (fshat i rrethit të Shkodrës, në të djathtë të rrugës Shkodër-Koplik) është fshat i vjetër që përmendet që në shek.XIV. Në fshat janë gjetur çekanë të lëmuar e të brimuar të periudhës së neolitit të vonë, rreth 3000-2000 vjet p.e.s. si dhe stoli bronzi të periudhës romake, që ruhen në muzeun e qytetit të Shkodrës.

Gruemirasit kanë marrë pjesë në luftën kundër osmanëve në vitet 1447-1448, në luftën për pavarësi kundër malazezve para shpalljes së Pavarësisë, si dhe në LANÇ. Dikur kishte drejtim kryesor prodhimin e duhanit./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9222,Camëri,117,Editorial,2023,Ekonomi,506,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1466,Iliridë,286,Kosovë,2668,Kulture,719,Luginë,61,Moti,2,Politik,1896,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Ka të dhëna për Gruemirën?
Ka të dhëna për Gruemirën?
Ka të dhëna për Gruemirën?
https://4.bp.blogspot.com/-_LkYrVL4iHc/WlZ74P99EfI/AAAAAAAAOrQ/QWfuXCqpCkA8HQoJyC49J_h3tR1U9xlhQCLcBGAs/s640/Rozafa_Castle.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-_LkYrVL4iHc/WlZ74P99EfI/AAAAAAAAOrQ/QWfuXCqpCkA8HQoJyC49J_h3tR1U9xlhQCLcBGAs/s72-c/Rozafa_Castle.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/ka-te-dhena-per-gruemiren.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/ka-te-dhena-per-gruemiren.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy