Kancelari austriak: Serbia të gjejë zgjidhje me Kosovën, nuk importojmë probleme në BE

Kancelari austriak Sebastian Kurz, në prag të vizitës së presidentit serb Aleksandar Vuçiç, tha se “i gëzohet vizitës” së homologut serb, por nga ana tjetër theksoi edhe mesazhin e qartë se “Bashkimi Europian nuk do të importojë probleme”, përderisa Serbia nuk gjen zgjidhje me Kosovën.

Në një intervistë për agjencinë shtetërore serbe të lajmeve Tanjug, Kurz ka thënë se me Vuçiçin do të bisedojë për perspektivën europiane të Serbisë.

“Ndërmjet Austrisë dhe Serbisë ekzistojnë marrëdhënie të shkëlqyeshme”, ka thënë Kurz para vizitës së presidentit serb, që do të realizohet vetëm një muaj pasi ai erdhi në krye të Qeverisë austriake.

Austria, ka theksuar kancelari, do të angazhohet për perspektivën europiane të Ballkanit Perëndimor dhe Serbisë, ndërsa Serbisë i mbetet që t’i vazhdojë reformat e nisura dhe të shënojë përparim në dialogun me Prishtinën, në mënyrë që sa më parë t’i bashkohet BE-së./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7893,Camëri,108,Editorial,1681,Ekonomi,412,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2349,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1765,Reportazh,152,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,492,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Kancelari austriak: Serbia të gjejë zgjidhje me Kosovën, nuk importojmë probleme në BE
Kancelari austriak: Serbia të gjejë zgjidhje me Kosovën, nuk importojmë probleme në BE
Deti me Greqinë, çfarë negocioi qeveria “Berisha” në 2009-ën
https://3.bp.blogspot.com/-NwbXTbCmDhw/WnHjl55N_hI/AAAAAAAAQ54/fhM41i5V0PYMh1lBjvCnV7hWMEytIRpQQCLcBGAs/s640/kurz.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-NwbXTbCmDhw/WnHjl55N_hI/AAAAAAAAQ54/fhM41i5V0PYMh1lBjvCnV7hWMEytIRpQQCLcBGAs/s72-c/kurz.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/kancelari-austriak-serbia-te-gjeje.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/kancelari-austriak-serbia-te-gjeje.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy