Kim Mehmeti: Të gjithë gënjejnë, gjuha shqipe nuk është zyrtarizuar

Zhurmën dhe euforinë e krijuar lidhur me ‘zyrtarizimin’ e gjuhës shqipe në Maqedoni, e ka komentuar edhe shkrimtari Kim Mehmeti. Në një koment të publikuar në faqen e tij të FB, Mehmeti pohon se gjithë ata që lëvdohen se janë më të merituarit për ‘zyrtarizimin’ e saj, përfshi këtu edhe Kryeministrin e Shqipërisë, gënjejnë ngaqë gjuha shqipe nuk është zyrtarizuar, por vetëm është avancuar përdorimi i saj. Sipas Mehmetit, gjuha shqipe do zyrtarizohet atëherë kur do ketë politikanë shqiptarë që kur gënjen turpërohet. Më poshtë mund ta lexoni komentin e plotë të shkrimtarit Kim Mehmeti.

“Shqiptarët e LSDM-së, si dhe kryetari i kësaj partie maqedonase, lëvdohen se janë më të merituarit për ‘zyrtartrizimin’ e gjuhës shqipe në Maqedoni! Të njëjtën e thotë për vete edhe kryetari i BDI-së, ai që në të kaluarën, në çdo katër vite, e ‘zyrtarizonte’ gjuhën shqipe! Më në fund u paraqit edhe Kryeministri i Shqipërisë, i cili tha se ai dhe partia e tij janë më të merituarit për këtë sukses historik mbarëshqiptarë! E në të vërtetë, të gjithë gënjejnë: nuk është zyrtarizua, por është avancuar përdorimi i gjuhës shqipe në Maqedoni! Shkurt e shqip: zyrtarizimi i gjuhëve është kategori kushtetuese, e jo ligjore! E në kushtetutën e Maqedonisë, si gjuhë zyrtare në tërë territorin e saj, përmendet vetëm gjuha maqedonase dhe alfabeti i saj cirilik! Siç duket, gjuha shqipe do zyrtarizohet atëherë kur do ketë politikan shqiptar që kur gënjen turpërohet!”, shkruan Kim Mehmeti./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7991,Camëri,109,Editorial,1717,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1295,Iliridë,251,Kosovë,2379,Kulture,630,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,157,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,499,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Kim Mehmeti: Të gjithë gënjejnë, gjuha shqipe nuk është zyrtarizuar
Kim Mehmeti: Të gjithë gënjejnë, gjuha shqipe nuk është zyrtarizuar
Kim Mehmeti: Të gjithë gënjejnë, gjuha shqipe nuk është zyrtarizuar
https://4.bp.blogspot.com/-b4V4Xp3bkfc/Wl4WLH9eHNI/AAAAAAAAPKY/2ACTiplHjVMIYWh39a6PJuakwwQAOeSHgCLcBGAs/s640/kim-mehmeti.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-b4V4Xp3bkfc/Wl4WLH9eHNI/AAAAAAAAPKY/2ACTiplHjVMIYWh39a6PJuakwwQAOeSHgCLcBGAs/s72-c/kim-mehmeti.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/kim-mehmeti-te-gjithe-genjejne-gjuha.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/kim-mehmeti-te-gjithe-genjejne-gjuha.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy