Kolapsi financiar/ Dokumentet e UEFA-s zbulojnë dështimin e FSHF-së

Futbolli shqiptar është në mëshirë të fatit, ose më saktësisht në varësi të plotë të fondeve që klubet e elitës sigurojnë nga UEFA.

Pikërisht kjo e fundit vërteton nëpërmjet bilanceve të saj vjetore se të gjitha përparimet e trumbetuara me të madhe nga FSHF për rritjen dhe përmirësimin e klubeve shqiptare, janë në të vërtetë një gënjeshtër e madhe dhe se institucioni që drejton futbollin në vendin tonë, ka dështuar në administrimin e kampionatit shqiptar i cili do të falimentonte po të mos ishin fondet e UEFA-s.

Në bilancin financiar 2016 të publikuar pak ditë më parë nga UEFA, shpjegohet qartësisht se 64% e të ardhurave të klubeve të Superiores sigurohen nga UEFA, siç tregohet në tabelën e mëposhtme. Vetëm kampionatet e Andorrës (80%) dhe Gjibraltarit (78%) kanë një varësi më të madhe se sa Shqipëria.

SHPJEGIM

Ngjyrë rozë: Të ardhurat nga e drejta televizive

Ngjyrë vjollcë: Të ardhurat nga UEFA

Ngjyrë blu: Të ardhurat nga biletat

Ngjyrë e kaltër: Sponsorizim/marketing

Ngjyrë gri: Të ardhura të tjera

Këto të ardhura nënkuptojnë para që UEFA ua kalon direkt klubeve si bonuse pjesëmarrje në aktivitete e saj, fonde solidariteti, kuota vjetore, etj dhe nuk përfshihen fondet e caktuara për Federatat për investime dhe projekte.

Me pak fjalë, pa këto të ardhura nga UEFA, klubet e Superiores do të ishin pranë kolapsit financiar, pasi përqindjet e fitimeve nga sponsorizimet, marketingu, biletat dhe e drejta televizive janë krejtësisht minimale dhe për presidentët e klubeve do të bëhej i papërballueshëm administrimi i tyre, duke mbyllur çdo vit me bilanca të thella negative.

Kjo tregon qartësisht dështimin e FSHF-së në rritjen dhe mbrojtjen e futbollit shqiptar, pasi nuk ka arritur të ndërtojë baza të shëndosha për klubet, në mënyrë që ata të përfitonin shifra të konsiderueshme nga sponsorë, apo e drejta telvizive, siç përfitojnë vende të tjera në Europë. Kësaj i shtohet edhe fakti që tashmë klubet përfitojnë shifra të papërfillshme nga biletat, pasi tifozët braktisin gjithnjë e më shumë shkallët e stadiumeve shqiptare, siç e tregon qartësisht bilanci i UEFA-s.

Problemi më shqetësues në këtë pikë është se kolapsi financiar thellohet çdo vit e më shumë. Në bilancin e UEFA-s të vitit 2015, varësia ndaj fondeve të saj ishte “vetëm” 61%.

SHPJEGIM

Ngjyrë rozë: Të ardhurat nga e drejta televizive

Ngjyrë vjollcë: Të ardhurat nga UEFA

Ngjyrë blu: Të ardhurat nga biletat

Ngjyrë e kaltër: Sponsorizim/marketing

Ngjyrë gri: Të ardhura të tjera

Një sinjal i qartë i krizës dhe varësisë, aq më tepër kur sheh se skuadrat e elitës në kampionate amatore apo gjysmëamatore si ato të Irlandës së Veriut, Lihtenshtejnit e Luksemburgut kanë më shumë të ardhura se ato shqiptare./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7991,Camëri,109,Editorial,1717,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1295,Iliridë,251,Kosovë,2379,Kulture,630,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,157,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,499,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Kolapsi financiar/ Dokumentet e UEFA-s zbulojnë dështimin e FSHF-së
Kolapsi financiar/ Dokumentet e UEFA-s zbulojnë dështimin e FSHF-së
Kolapsi financiar/ Dokumentet e UEFA-s zbulojnë dështimin e FSHF-së
https://1.bp.blogspot.com/-7yj0UNgzigg/WmRU26vhOCI/AAAAAAAAPoE/9vbf5TV9O2MNVS8R0zMOeSRFPliU7yinwCLcBGAs/s640/asdsdasasdad.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-7yj0UNgzigg/WmRU26vhOCI/AAAAAAAAPoE/9vbf5TV9O2MNVS8R0zMOeSRFPliU7yinwCLcBGAs/s72-c/asdsdasasdad.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/kolapsi-financiar-dokumentet-e-uefa-s.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/kolapsi-financiar-dokumentet-e-uefa-s.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy