Kotzias: Emri “Sllavomaqedonia” nuk pranohet nga shqiptarët

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Kotzias, ka përmendur, ndoshta për herë të parë, se implikimet për çështjen e emrit të Maqedonisë, lidhen edhe me faktorin shqiptar.

Gjatë një interviste për tv Antena 1, Kotzias është pyetur për variante “Sllavomaqedonia” dhe “Maqedonia e Re”, me idenë nëse kompromisi merr parasysh kriterin gjeografik apo edhe diçka tjetër.

Sipas ministrit, emri i parë përjashtohet sepse atë e kundërshtojnë shqiptarët.

“Emri Sllavamaqedonia, i referohet sllavëve, që janë një nga komponentët e shtetit që sot e quajmë FYROM.

Shqiptarët e kundërshtojnë drejtpërdrejt çdo emër si “Sllavomqedonia”, sepse ata besojnë se i përjashton si komponent i këtij shteti.

Qeveria po diskuton për një emër të pranueshëm për të gjitha përdorimet”, është shprehur Kotzias, sipas Respublica-s.

Çështja e emrit vijon prej më shumë se dy dekadash mes Greqisë dhe Maqedonisë, ndërkohë që negociatat e tanishme që po i afrohen një konkluzioni, marrin në konsideratë edhe faktorin shqiptar./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,8009,Camëri,109,Editorial,1724,Ekonomi,424,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1295,Iliridë,251,Kosovë,2382,Kulture,632,Luginë,49,Moti,2,Politik,1780,Reportazh,157,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,494,Video,499,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Kotzias: Emri “Sllavomaqedonia” nuk pranohet nga shqiptarët
Kotzias: Emri “Sllavomaqedonia” nuk pranohet nga shqiptarët
Kotzias: Emri “Sllavomaqedonia” nuk pranohet nga shqiptarët
https://2.bp.blogspot.com/-xrRPx3veSMs/WliUc6KKQzI/AAAAAAAAO0k/VNgZAN29pSoQyGWjQcycGaN2Sy13jhKAQCLcBGAs/s640/koziinfyro-thumb-large-905x395.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-xrRPx3veSMs/WliUc6KKQzI/AAAAAAAAO0k/VNgZAN29pSoQyGWjQcycGaN2Sy13jhKAQCLcBGAs/s72-c/koziinfyro-thumb-large-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/kotzias-emri-sllavomaqedonia-nuk.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/kotzias-emri-sllavomaqedonia-nuk.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy