Kreu i Kishës Ortodokse Serbe: Kosova është Jerusalemi ynë

Kreu i Kishës Ortodokse Serbe, patriarku Irinej, ka uruar Krishtlindjen Ortodokse duke e përmendur Kosovën, të cilën e quan Jerusalem të Serbisë.

“Kosova e Metohia janë Jerusalemi ynë, vendi ynë i shenjtë, të bëhem një me popullin që e ruan dhe e mbron”, ka thënë Irinej në urimin e Krishtlindjes Ortodokse duke shtuar se “asgjë nuk na duhet as shteti, as përparimi ekonomik nëse vdesim më shumë se sa që lindim, sepse do të zhdukemi si popull”, e përcjell tanjug urimin e kreut të Kishës Ortodoske Serbe.

“I ftoj besimtarët që sidomos në këtë natë të qetë, me zemër e me shpirt të jemi një me popullin e shumëvuajtur ortodoks serb i cili me besnikëri e ruan dhe e mbron çdo cep të vendit të shenjtë të Kosovës er Metohisë, të cilin, mos ta harrojmë, na e ka dhuruar përgjithmonë Zoti”, ka thënë Irinej.

Ai ka shtuar se “kohë të stuhishme kanë ardhur e kanë shkuar, por gjatë gjithë këtyre kohërave, të parët tanë në zemrat e veta i kanë bartur të pa fshira Patrikanën e Pejës, Graçanicën, Vigjëreshën e Levishkës, Banjskën, Deçanin. Arkangjelët e Shenjtë dhe mijëra shenjtore e altarë nxërë gjithë Kosovës”.

Sipas fjalëve të patriarkut, “të parët tanë e dinë se kush që nga shekulli 7 është rritur në atë vend të shenjtë, kush i ka hapur shkollat e para në manastire, kush ka shkruar libra, kush i ka krijuar freskat e ikonat, kush i ka hapur spitalet e para, kush i ka shkruar librat sllave”.

“E dimë se në Kosovë ka mbetur populli ynë i vuajtur për të treguar martirizimin e vet për kishën dhe fenë e shenjtë ortodokse që të dëshmojnë me trimëri emrin e vet serb”, ka thënë Irinej duke parafrazuar fjalët e Davidit për Jerusalemin “nëse të harroj ty Kosovë, më harroftë dora ime e djathtë”./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7936,Camëri,108,Editorial,1701,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1280,Iliridë,251,Kosovë,2363,Kulture,628,Luginë,49,Moti,2,Politik,1773,Reportazh,154,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,494,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Kreu i Kishës Ortodokse Serbe: Kosova është Jerusalemi ynë
Kreu i Kishës Ortodokse Serbe: Kosova është Jerusalemi ynë
Kreu i Kishës Ortodokse Serbe: Kosova është Jerusalemi ynë
https://2.bp.blogspot.com/-I-OLbwKr-ys/WlJRmNR9ZZI/AAAAAAAAOW4/VoXFd9_JvtcS3Ef8Oo_PBoYC4OnRHfUpACLcBGAs/s640/irinej_1515150632-7079883.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-I-OLbwKr-ys/WlJRmNR9ZZI/AAAAAAAAOW4/VoXFd9_JvtcS3Ef8Oo_PBoYC4OnRHfUpACLcBGAs/s72-c/irinej_1515150632-7079883.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/kreu-i-kishes-ortodokse-serbe-kosova.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/kreu-i-kishes-ortodokse-serbe-kosova.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy