Ku ndodhen Treportet?

I/E nderuar lexuese!

Treportet janë rrip kodrinor toke në trajtën e një istmi të ngushtë në veriperëndim të Vlorës, midis lagunës së Nartës në lindje dhe detit në perëndim, me gjatësi 8 km e gjerësi 150 m – 3,2 km. Kodrat përbëhen nga shkëmbinj miocenikë. Dikur ato kanë qenë ishuj dhe u bashkuan me tokën nëpërmjet rripave ranorë të krijuar prej veprimtarisë depozituese të detit. Lartësia e tyre është 30-80 m. Gërryerja detare ka formuar gremina që bien 20-40 m mbi det.

Në vende të tjera rripi është shumë i ulët dhe përbëhet nga mbushje rëre të imëta (zona e Kavalonës në perëndim të Nartës). Në të kaluarën lidhja e lagunës së Nartës me detin bëhej nëpërmjet tre hyrjeve, sot ruhet vetëm njëra (ngushtica e peshkimit në veri), ndërsa dy të tjerat janë mbyllur nga veprimtaria depozituese e detit. Në pjesën më të gjerë dhe më të lartë të Treporteve, gjendet fshati Zvërnec. Zgjatja drejt jugut e kësaj kodre formon kepin e Treportit./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7975,Camëri,108,Editorial,1712,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1289,Iliridë,251,Kosovë,2377,Kulture,629,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,156,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,498,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Ku ndodhen Treportet?
Ku ndodhen Treportet?
https://1.bp.blogspot.com/-vUB6jApPMRk/WkvlDgyuqWI/AAAAAAAANzY/9U1rFai_tBQpICjI2G9r0PmU4PgQyYz8QCLcBGAs/s640/Truall-per-shitje-ne-Vlore-ne-Zvernec-bregdet-10.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-vUB6jApPMRk/WkvlDgyuqWI/AAAAAAAANzY/9U1rFai_tBQpICjI2G9r0PmU4PgQyYz8QCLcBGAs/s72-c/Truall-per-shitje-ne-Vlore-ne-Zvernec-bregdet-10.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/ku-ndodhen-treportet.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/ku-ndodhen-treportet.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy