Ku ndodhet Kandavia?

I/E nderuar lexues!

Kandavia është krahinë malore në luginën e mesme të Shkumbinit, që nga Polisi deri në Qukës. Përmendet së pari gjatë luftës civile më 48 p.e.r për lëvizjen e ushtrisë së Pompeut nga Dyrrahu në Maqedoni. Straboni dhe Plini i përcaktojnë malet e Kandavisë 78000 hapa (rreth 113 km) nga Dyrrahu, si kufiri midis krahinës së parthinëve dhe të dasaretëve. (Gabimisht e japin edhe si qytet të Maqedonisë).

Përmendet për herë të fundit gjatë dyndjes gote të v.479 e.r. si pjesa malore e rrugës Egnatia para zbritjes në fushë. Në itinerarët e rrugës Egnatia kishte dy stacione që mbanin këtë emër: Grandavia (në Babie) dhe in Candabis në Spatharë./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7901,Camëri,108,Editorial,1685,Ekonomi,413,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2353,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1767,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Ku ndodhet Kandavia?
Ku ndodhet Kandavia?
Ku ndodhet Kandavia?
https://4.bp.blogspot.com/-JNmHO3Pf-to/WmZBCV9MToI/AAAAAAAAP2U/hJ8N-GRvBuQtiM1dtdhBKWsKGPL-UvznACLcBGAs/s640/Tabela-e-Poentingerit-Lumi-Genesis-Stacionet-Clodiana-Peqin-Skampis-Elbasan-Ad-Dianam-Babje-Librazhd-etj.-si-dhe-qytetet-Apollonia-Aulona-etj.-1.png
https://4.bp.blogspot.com/-JNmHO3Pf-to/WmZBCV9MToI/AAAAAAAAP2U/hJ8N-GRvBuQtiM1dtdhBKWsKGPL-UvznACLcBGAs/s72-c/Tabela-e-Poentingerit-Lumi-Genesis-Stacionet-Clodiana-Peqin-Skampis-Elbasan-Ad-Dianam-Babje-Librazhd-etj.-si-dhe-qytetet-Apollonia-Aulona-etj.-1.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/ku-ndodhet-kandavia.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/ku-ndodhet-kandavia.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy