Kur DioGuardi ‘dridhi’ Kongresin Amerikan: Unë jam shqiptar etnik (Video)

Në nëntor të vitit 1984 shqiptaro-amerikani Joseph DioGuardi, anëtar i Partisë Republikane u zgjodh anëtar i Kongresit Amerikan në një distrikt të shtetit të New Yorkut që përfaqësohej nga demokratët për 50 vjet rresht.

Por falë mbështetjes nga Presidenti Regan dhe zëvendëspresidenti Bush ai bëri një fushatë të suksesshme dhe fitoi duke nisur kështu një karrierë politike në shërbim të Amerikes dhe çështjes kombëtare shqiptare në Ballkan.

Kryetari i lobit shqiptar në Capitol Hill kontribuoi shumë në informimin e opinionit të gjërë në lidhje me gjendjen e shqiptarëve në Kosovës, sidomos pas ardhjes së Sllobodan Millosheviqit në pushtet, shkruan InfoPress.

Në një video të rrallë të asaj kohe Dio Guardi në Kongresin Amerikan përballet me kongresisten e Serbisë, Helen Delich Bentley, për deklaratat e saj rreth situatës së shqiptarëve në Kosovë.

Ai tërhoqi vëmendjen rreth krimeve që pushteti i Millosheviqit po kryente në Kosovë dhe me krenari pranon se ai vetë eshtë shqiptar etnik, duke bërë që të gjithë kongresistët të duartrokasin./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7975,Camëri,108,Editorial,1712,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1289,Iliridë,251,Kosovë,2377,Kulture,629,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,156,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,498,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Kur DioGuardi ‘dridhi’ Kongresin Amerikan: Unë jam shqiptar etnik (Video)
Kur DioGuardi ‘dridhi’ Kongresin Amerikan: Unë jam shqiptar etnik (Video)
Kur DioGuardi ‘dridhi’ Kongresin Amerikan: Unë jam shqiptar etnik (Video)
https://2.bp.blogspot.com/-vcRUaItRpyY/WmsZxTkpH5I/AAAAAAAAQWk/gdMa1xinzzgt-nLyst4Yz0WX-87GVq-ogCLcBGAs/s640/auto_kjj1493054853.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-vcRUaItRpyY/WmsZxTkpH5I/AAAAAAAAQWk/gdMa1xinzzgt-nLyst4Yz0WX-87GVq-ogCLcBGAs/s72-c/auto_kjj1493054853.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/kur-dioguardi-dridhi-kongresin-amerikan.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/kur-dioguardi-dridhi-kongresin-amerikan.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy