Kur u ndërtua Kështjella e Gjirokastrës?

I nderuar lexues!

Gërmimet arkeologjike dëshmojnë gjurmët e para të ndërtimeve në Kështjellën e Gjirokastrës që në shek. IV, por ajo mori trajta më të përcaktuara në fund të shek.VI. Kështjella, që ishte edhe bërthama e vetë qytetit të Gjirokastrës, e përfundon etapën e parë të ndërtimit nga gjysma e dytë e shek. XIII, ndërsa etapa e dytë e rindërtimit dhe zgjerimit u takon viteve 1811-1812 kur e shtiu në dorë Ali pashë Tepelena.

Kështjella mori pamjen e sotme dhe një nga projektuesit dhe zbatuesit kryesorë ishte mjeshtri Petro Korçari. Ka 3 hyrje kryesore dhe një të vogël. Mbrohet me 7 kulla që arrijnë deri në 30 m lartësi, në pjesën e sipërme me 1-2 kate dhe me salla të mëdha. Është një nga kështjellat më madhështore e të ruajtura më mirë në Shqipëri./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Kur u ndërtua Kështjella e Gjirokastrës?
Kur u ndërtua Kështjella e Gjirokastrës?
Kur u ndërtua Kështjella e Gjirokastrës?
https://4.bp.blogspot.com/-WCMgP58ZlHM/Wm4x-AnfhOI/AAAAAAAAQnc/WidspFtb1CA7Cx6vcrtAfyXrunvfUaZPACLcBGAs/s640/AAEAAQAAAAAAAAUtAAAAJGVjNjE0ZTRlLTc0YmEtNDY4Ni05M2RhLTgyOGUzZmRjZTlhMQ.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-WCMgP58ZlHM/Wm4x-AnfhOI/AAAAAAAAQnc/WidspFtb1CA7Cx6vcrtAfyXrunvfUaZPACLcBGAs/s72-c/AAEAAQAAAAAAAAUtAAAAJGVjNjE0ZTRlLTc0YmEtNDY4Ni05M2RhLTgyOGUzZmRjZTlhMQ.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/kur-u-ndertua-keshtjella-e-gjirokastres.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/kur-u-ndertua-keshtjella-e-gjirokastres.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy