Lajme të mira për trashëgiminë kulturore durrsake

Muret e periudhës romake të Durrësit në Portoromano

Në dhjetor 2017 përfundoi me sukses një projekt i miratuar në Këshillin Kombëtar të Restaurimeve. Projekti ka të bëjë me muret e periudhës romake të qytetit të Durrësit në vendin e quajtur Portoromane, ajo që në lashtësi njihej si Porta Romana (d.m.th. porta e kështjellës së Durrësit që kishte drejtim nga Italia, Laciumi).

Në këtë projekt restaurimi u bë pastrimi i të gjithë gjatësisë së mureve nga barërat e shkurret. U krye sistemimi i skarpatës si dhe u rrethuan muret me parmakë druri. U vendos edhe një tabelë me informacion për këtë objekt me vlera të spikatura arkeologjike. Me një veprim të tillë shteti shqiptar e bëri të vetën duke i shtuar hartës arkeologjike një tjetër objekt të vizitueshëm. Tashmë është detyra e agjensive turistike private, që një objekt të tillë ta fusin në guidat turistike dhe ta shndërrojnë në “mall” tregu për të rritur ofertën turistike të Durrësit, sidomos për turistët e huaj. /Gjergj Thanasi/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Lajme të mira për trashëgiminë kulturore durrsake
Lajme të mira për trashëgiminë kulturore durrsake
https://2.bp.blogspot.com/-EzfQMT03o2I/Wk9JotQv8YI/AAAAAAAAOG8/hvzcxNVNYLsewMS5p-wptp5VwETJ4XP5wCLcBGAs/s640/gjirokaster-laborator-lugina-16-prill-20101.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-EzfQMT03o2I/Wk9JotQv8YI/AAAAAAAAOG8/hvzcxNVNYLsewMS5p-wptp5VwETJ4XP5wCLcBGAs/s72-c/gjirokaster-laborator-lugina-16-prill-20101.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/lajme-te-mira-per-trashegimine.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/lajme-te-mira-per-trashegimine.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy