Leksioni i sovranitetit/ Shqipëria ngre varreza për pushtuesit, Turqia e kthen ministrin grek me “bisht ndër shalë”

Ndryshe nga inferioriteti i Shqipërisë në bisedimet me Greqinë, ku qeveria Rama po u bën lëshime të mëdha helenëve, duke shpërfillur interesin kombëtar dhe duke i dhënë prioritet vetëm interesit të tij politik të qëndrimit në pushtet, duke shmangur veton e Greqisë për hapjen e bisedimeve të Shqipërisë me BE-në, që do do të kishte kosto të mëdha për socialistët, Turqia ka dhënë një leksion se si mbrohet sovraniteti dhe interesi kombëtar.

Dje ka patur tensione mes Greqise dhe Turqisë, kur Ministria e Punëve të Brendshme të Turqisë bëri të ditur se nuk i ka lejuar ministrit grek të Mbrojtjes, Panos Kammenos që të vendosë kurorë lulesh në rajonin e Kardak-ut të Detit Egje me një anije luftarake, në memorialin kushtuar tre ushtarëve grekë që humbën jetën gjatë krizës së ishujve në vitin 1996.

Pas kesaj, mediat greke kane nxjrre fotot dhe videot e gjithe asaj qe ndodhi duke e cilesuar provokim dhe duke shkruar se Kammenosit iu be prite nga Turqia dhe ai ra ne te.

“Ata kishin përcaktuar herët pritë per te dhe ai ra në grackën e tyre për të legjitimuar teorinë e “zonave gri”- shkruajne mediat greke, duke akuzuar vendin tjeter per shkelje te ushtrimit te se drejtes sovrane.

Turqia i konsideron të sajat shkëmbinjtë në fjalë, pasi Greqia shtiu në dorë ishuj të shumtë  në Egje deri në kufijtë turkë, pas shpërbërjes së Perandorisë osmane.

Qëndrimi i Turqisë është krejt e kundërta e sjelljes së Shqipërisë, që po cedon sovranitetin e saj, duke lejuar ngritjen e varrezave të ushtarëve të rënë grekë në luftën italo-greke të vitit 1940-1941, kur këta ushtarë, që nga Korça, deri në Gjirokastër, i pushtuan këto qytete duke vendosur tabela në greqisht dhe duke hequr flamurin shqiptar.

Sa i perket konfliktit ne det, mediat greke shkruajne se “në këtë zonë ishin një anije patrullë e marinës turke, një anije patrullë e Rojes bregdetare turke dhe një helikopter turk në ajër, ndërsa pala greke ka pasur një anike te rojes bregdetare bregdetare./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9266,Camëri,117,Editorial,2032,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1470,Iliridë,288,Kosovë,2690,Kulture,722,Luginë,61,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Leksioni i sovranitetit/ Shqipëria ngre varreza për pushtuesit, Turqia e kthen ministrin grek me “bisht ndër shalë”
Leksioni i sovranitetit/ Shqipëria ngre varreza për pushtuesit, Turqia e kthen ministrin grek me “bisht ndër shalë”
Leksioni i sovranitetit/ Shqipëria ngre varreza për pushtuesit, Turqia e kthen ministrin grek me “bisht ndër shalë”
https://4.bp.blogspot.com/-bUhyqQLrLKk/WnCiS5mGzeI/AAAAAAAAQx4/kH5NtQXGPWMxko8VrAX4D8Ex7suT8hrPwCLcBGAs/s640/varret11.png
https://4.bp.blogspot.com/-bUhyqQLrLKk/WnCiS5mGzeI/AAAAAAAAQx4/kH5NtQXGPWMxko8VrAX4D8Ex7suT8hrPwCLcBGAs/s72-c/varret11.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/leksioni-i-sovranitetit-shqiperia-ngre.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/leksioni-i-sovranitetit-shqiperia-ngre.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy