“Lëreni rehat Skënderbeun në Parajsë! E kemi kthyer Krujën në një gërmadhë”

E ndërsa prej 17 ditësh kemi hyrë në vitin mbarëkombëtar të Skënderbeut, të shpallur nga qeveria e kryeministrit Edi Rama, një reagim ka ardhur nga historiani dhe studiuesi Auron Tare, i cili ka bërë një apel të fortë në lidhje me Krujën, qytetin e heroit kombëtar.

Tare nuk është dakord me gjithë këtë bujë dhe debat për figurën e Skënderbeut, kur siç thotë ai, nuk i respektojmë trashëgiminë.

Tare përmes një statusi në rrjetin social Facebook, se të gjithë ne duhet të na vijë turp që atë që i kemi bërë Krujës.

Po kështu, sipas tij, Skënderbeun e duan ata njerëz që ia mbrojnë e ia respektojnë trashëgiminë kulturore.

Studiuesi vë në dukje se brezi ynë ia bëri malet e Krujës gurore, ia preu pyjet dhe vreshtat, duke ndërtuar pallate, ia prishëm pazarin e bukur të Krujës dhe e mbushëm me lokale kalanë.

Duke bërë një paralelizëm, Tare thotë se në një vend tjetër, Kruja do të ishte një qendër e rëndësishme pelegrinazhi botëror, për madhështinë dhe historinë e lavdishme mesjetare./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7887,Camëri,108,Editorial,1679,Ekonomi,411,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2347,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1761,Reportazh,152,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,492,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: “Lëreni rehat Skënderbeun në Parajsë! E kemi kthyer Krujën në një gërmadhë”
“Lëreni rehat Skënderbeun në Parajsë! E kemi kthyer Krujën në një gërmadhë”
“Lëreni rehat Skënderbeun në Parajsë! E kemi kthyer Krujën në një gërmadhë”
https://2.bp.blogspot.com/-k46hTP7CpDU/WmBn_3V0e_I/AAAAAAAAPU8/P6PRpd2UEj8khGpw0FMLC535MVljcKEAQCLcBGAs/s640/Kruja3-905x395.png
https://2.bp.blogspot.com/-k46hTP7CpDU/WmBn_3V0e_I/AAAAAAAAPU8/P6PRpd2UEj8khGpw0FMLC535MVljcKEAQCLcBGAs/s72-c/Kruja3-905x395.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/lereni-rehat-skenderbeun-ne-parajse-e.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/lereni-rehat-skenderbeun-ne-parajse-e.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy