Letra e Nënë Terezës shkruar në gjuhën shqipe

Nënë Tereza ka shkruar disa letra në gjuhën shqipe, të kohës së hershme e të kohës më të vonshme të jetës së saj si misionare në Kalkutë, që iu ka dërguar familjes, familjarëve apo miqve të saj. Janë vërtet relikte të bukura që shprehin shpirtin e saj të thjeshtë e të çiltër, një gegnishte të natyrshme të përdorur në Shkupin e saj.

Me njëvjetorin e shenjtërimit të saj, janë zbuluar letra të reja. Kjo letër që po e publikojmë, e dërguar në redaksinë e gazetës “Drita” në Kosovë, është shumë e bukur por me përmbajtje të dhimbshme, me të cilën Nënë Tereza e njofton vajzën e dajës së vet, zonjën File Çuni e cila jetonte në Melburn, se përmes një telegrami prej Ages, qe njoftuar për vdekjen e nënës së saj Dranës (12 korrik 1972).

Kjo letër tregon edhe një realitet të njohur tashmë, se Nënë Tereza ka pasur korrespodenca të rregullta me familjarët e vet dhe ato korrespodenca i ka shkuar në gjuhën shqipe. Kur merret viti kur është shkruar kjo letër, tregon se Nënë Tereza edhe pas shumë viteve jashtë atdheut të saj, nuk e ka harruar gjuhën e nënës së vet, me të cilën ka komunikuar me të afërmit dhe miqtë e saj shqiptarë.

Letra është e shkruar më 13 korrik 1972. Nënë Tereza, e njofton Filen edhe për adresat e banimit të motrës së saj Ages në Tiranë dhe vëllait të saj Lazrit në Palermo të Italisë./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7901,Camëri,108,Editorial,1685,Ekonomi,413,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2353,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1767,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Letra e Nënë Terezës shkruar në gjuhën shqipe
Letra e Nënë Terezës shkruar në gjuhën shqipe
https://3.bp.blogspot.com/-FJCIJ16jooY/WlNMByFTCrI/AAAAAAAAOak/nLRDdDY2BkgQmfErUje3HF3BdzZzHHNmgCLcBGAs/s640/22118021_1893791753971439_415883683_o.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-FJCIJ16jooY/WlNMByFTCrI/AAAAAAAAOak/nLRDdDY2BkgQmfErUje3HF3BdzZzHHNmgCLcBGAs/s72-c/22118021_1893791753971439_415883683_o.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/letra-e-nene-terezes-shkruar-ne-gjuhen.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/letra-e-nene-terezes-shkruar-ne-gjuhen.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy