Lideri i liberalëve serbë: Më mirë Kosova në OKB, se marrëveshje si në Kumanovë

Lideri i partisë Liberale Demokratike në Serbi, Cedomir Jovanoviq nuk po e sheh si të pamundur anëtarësimin e Kosovës në OKB.

Madje, ai thotë se është më mirë që Kosova të bëhet pjesë e Kombeve të Bashkuara, sesa të ketë marrëveshje si në Kumanovë.

“Secili prej nesh dëshiron që problemet me Kosovën të zgjidhen. Zgjidhja pa dyshim që është në dialog dhe duhet të ketë kompromise këtë duhet ta pranojmë. Është më mirë që Kosova të ulet në OKB, sesa të ketë diçka të ngjashme si në Kumanovë”, thotë Jovanoviq.

Kujtojmë se me marrëveshjen e Kumanovës, Serbia u detyrua të tërheqë të gjithë forcat e saj policore dhe ushtarake nga Kosova. Kjo marrëveshje ishte arritur pas fushatës së bombardimeve të NATO-s mbi carqet serbe për 78 ditë.

Jovanoviq tutje ka thënë se këto probleme nuk zgjidhen me nacionalizëm.

“Vuçiq po tenton të fitojë nga nacionalizmi, por atëherë nuk do ta dinë se ku do të jetojmë. Kjo është arsyeja pse ne të dy kemi dallime. Është e rëndësishme që të nënshkruhet marrëveshja me Kosovën, është obligimi ynë”, përfundon Cedomir Jovanoviq.

Ndryshe, ende nuk ka ndonjë datë për fillimin e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Nga BE-ja po kërkohet një marrëveshje përfundimtare e paqes./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Lideri i liberalëve serbë: Më mirë Kosova në OKB, se marrëveshje si në Kumanovë
Lideri i liberalëve serbë: Më mirë Kosova në OKB, se marrëveshje si në Kumanovë
https://2.bp.blogspot.com/-1nhLQjyDeN4/WlRteQxwb7I/AAAAAAAAOf0/21S8VaWFK0QmgCo_WZ14EAMpHYu1z9QTgCLcBGAs/s640/Jovanovic.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-1nhLQjyDeN4/WlRteQxwb7I/AAAAAAAAOf0/21S8VaWFK0QmgCo_WZ14EAMpHYu1z9QTgCLcBGAs/s72-c/Jovanovic.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/lideri-i-liberaleve-serbe-me-mire.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/lideri-i-liberaleve-serbe-me-mire.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy