Lirohet serbi që dyshohet për krime lufte ndaj shqiptarëve në Suharekë

Serbi Bogdan Mitroviq, 74 vjeç, i cili më 28 gusht ishte arrestuar në Kosovë, sot është liruar.

Mitroviq ishte arrestuar më 28 gusht të vitit të kaluar në Mushtisht të Suharekës, i ndarë nga grupi i serbëve që po vizitonin një kishë në atë fshat.

Ai akuzohet për krime lufte ndaj shqiptarëve gjatë vitit 1999.

Avokati i tij, Dejan Vasiq kishte deklaruar aso kohe se Mitroviq ishte arrestuar në bazë të deklaratës së një personi.

Vasiq kishte thënë se fqinji i tij, Xheladin Sadikaj e kishte paraqitur në polici Mitroviqin.

Ai dyshohet për krime lufte në rrethinën e Suharekës në pranverë të vitit 1999.

Mitroviq, baba i 6 fëmijëve, dyshohej për kryerje të veprave penale të krimeve të luftës kundër popullatës civile, krime të luftës në shkelje të rëndë të Nenit 3 të përbashkët për katër konventat e Gjenevës dhe krime të luftës në shkelje të rëndë të ligjeve dhe zakoneve që zbatohen në konfliktet e armatosura që nuk janë të karakterit ndërkombëtar.

Mitroviq gjatë paraqitjes në gjykatë u pat deklarua se që nga paslufta nuk ka vendbanim të përhershëm. Ai tha se ka banuar në disa vende të Kosovës, ndërsa aktualisht tha se banon në Mladenovac të Serbisë.

Prokurori Special, Elez Blakaj, pati dhënë arsyet e tij për caktimin e masës së paraburgimit ndaj të pandehurit.

Blakaj, në gjykatë tha se ekziston dyshimi i bazuar se Mitroviq në bashkëkryerje më 2 prill 1999 ka kryer veprat penale për të cilat dyshohet.

Prokurori tha se Mitroviq atë ditë kishte qenë në fshatin Sopi ku ishin vrarë 38 persona, ishte plaçkitur pasuria e këtij fshati, e pastaj popullata ishte dëbuar për në Shqipëri.

Sipas prokurorit, këtë më së miri e provon deklarata e dëshmitarit okular Xheladin Sadikaj, i cili kishte thënë se ka qenë prezent dhe për së afërmi i ka parë kryerjen e këtyre veprave penale.

“Vlen të ceket komunikimi me personin Arian Osman Elshani, i cili fillimisht njofton dëshmitarin Xheladin Sadikaj se po e thërrasin serbët, e në veçanti tani i pandehuri Bogi dhe më pas në ikje e sipër pas 50 metrave Ariani vritet”, pati thënë prokurori Blakaj.

Prokurori theksoi edhe rrezikun e ikjes nga Kosova të të pandehurit, ngase deri më tani ka qenë i paarritshëm për organet e drejtësisë. Po ashtu tha se nëse Mitroviq gjendet në liri mund të ndikojë te dëshmitarët dhe të dëmtuarit të cilët janë nga fshati i tij, Sopia, emrat e të cilëve prokurori tha se nuk i ka përmendur “për t’i mbrojtur ata”./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7975,Camëri,108,Editorial,1712,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1289,Iliridë,251,Kosovë,2377,Kulture,629,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,156,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,498,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Lirohet serbi që dyshohet për krime lufte ndaj shqiptarëve në Suharekë
Lirohet serbi që dyshohet për krime lufte ndaj shqiptarëve në Suharekë
Lirohet serbi që dyshohet për krime lufte ndaj shqiptarëve në Suharekë
https://1.bp.blogspot.com/-MphGazaVciQ/Wlmog9cPBkI/AAAAAAAAO3E/xMffITj2yA0JsmlmyLrehBN_WqEmbGCpwCLcBGAs/s640/serb.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-MphGazaVciQ/Wlmog9cPBkI/AAAAAAAAO3E/xMffITj2yA0JsmlmyLrehBN_WqEmbGCpwCLcBGAs/s72-c/serb.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/lirohet-serbi-qe-dyshohet-per-krime.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/lirohet-serbi-qe-dyshohet-per-krime.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy