Lotari dhe fatura, si nxiteshin shqiptarët në 1951 të kursenin

Është viti 1951.

Në këtë periudhë, në vend aplikohej i ashtuquajturi “regjim kursimi” e në këtë kuadër, shqiptarët nxiteshin jo vetëm të kursenin në përditshmërinë e tyre (pavarësisht varfërisë) por edhe të pajiseshin me librezë kursimi.

Fotot e mëposhtme janë botuar nga SCAN.

Por cilat ishin përfitimet që qytetarët kishin në atë kohë nga një librezë kursimi?

Në një reklamë të botuar në fund të revistës së asaj kohe “Financat dhe krediti” (organ i Ministrisë së Financave që dilte një herë në dy muaj) shqiptarët informoheshin se cilat ishin përfitimet që mund të kishin nëse pajiseshin me librezën e kursimit.

Për të bërë më “joshës” për qytetarët marrjen e një libreze të tillë ishte edhe një lotari që hidhej çdo 6 muaj e ku qytetarët që kishin libreza mund të përfitonin rritje të kapitalit të tyre.

Po ashtu, në reklamën e publikuar në revistë evidentohet se depozituesit e librezave të kursimit mund t’u paguhej, pa pasur nevojën e paraqitjes; qiraja e shtëpisë, fatura e energjisë, kuota e çerdhes etj. mjaftonte vetëm që arkës së kursimit t’i lihej një autorizim i posaçëm./dita/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7933,Camëri,108,Editorial,1700,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1280,Iliridë,251,Kosovë,2363,Kulture,628,Luginë,49,Moti,2,Politik,1772,Reportazh,154,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,494,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Lotari dhe fatura, si nxiteshin shqiptarët në 1951 të kursenin
Lotari dhe fatura, si nxiteshin shqiptarët në 1951 të kursenin
Lotari dhe fatura, si nxiteshin shqiptarët në 1951 të kursenin
https://4.bp.blogspot.com/-blXbPXRTWw0/Wl9bS-f1RMI/AAAAAAAAPPY/xdXGzfT64ZsVILi0og9w6Ss_kogZlfSlACLcBGAs/s640/librez-905x395.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-blXbPXRTWw0/Wl9bS-f1RMI/AAAAAAAAPPY/xdXGzfT64ZsVILi0og9w6Ss_kogZlfSlACLcBGAs/s72-c/librez-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/lotari-dhe-fatura-si-nxiteshin.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/lotari-dhe-fatura-si-nxiteshin.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy