Marrëveshja finale Kosovë – Serbi/ Vendimtare për futjen e dy vendeve në BE

Burime nga Komisioni Evropian kanë thënë për agjencinë e lajmeve Tanjug, se anëtarësimi i Serbisë në BE dhe perspektiva e Kosovës në Evropë varet nga një marrëveshje përfundimtare ndërmjet dy vendeve.

“Progresi në dialogun Kosovë-Serbi dhe normalizimi i plotë do të jetë vendimtar. Dokumenti përfundimtar për normalizim të plotë është faktor kryesor për perspektivën evropiane të dyja vendeve”, thonë këto burime, transmeton Lajmi.net.

Por, problem për Kosovën sipas Tanjugut, pritet të jenë edhe pesë shtetet që nuk e kanë njohur pavarësinë.

“Por pavarësisht marrëveshjes, anëtarësimi i Kosovës në BE ka edhe një pengesë të madhe para vetes, dhe ato janë pesë shtetet që nuk e njohin pavarësinë”, thonë këto burime të agjencisë serbe.

E dje gjatë mbrëmjes Komisioni Evropian në një konferencë për media kishte deklaruar se shtetet e Ballkanit do të hyjnë në BE sipas meritës.

Zëdhënësi i këtij institucioni kishte thënë se çdo shtet do të anëtarësohet individualisht.

Kurse dihet botërisht që kushti kryesor për Serbinë, vazhdon të jetë normalizimi me Kosovën.

Bashkimi Evropian pretendon se deri në vitin 2025 do të zgjidhen problemet në mes të vendeve të Ballkanit, dhe shtetet e kësaj zone do të mundë të bëhen anëtarë të BE-së./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7949,Camëri,108,Editorial,1705,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1284,Iliridë,251,Kosovë,2367,Kulture,628,Luginë,49,Moti,2,Politik,1774,Reportazh,155,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,495,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Marrëveshja finale Kosovë – Serbi/ Vendimtare për futjen e dy vendeve në BE
Marrëveshja finale Kosovë – Serbi/ Vendimtare për futjen e dy vendeve në BE
Marrëveshja finale Kosovë – Serbi/ Vendimtare për futjen e dy vendeve në BE
https://4.bp.blogspot.com/-0TKI4bGvbYY/WlcvB-InfMI/AAAAAAAAOtk/nFjb3hPlgycCEEi3UQ5F7oHt3_rivI6BACLcBGAs/s640/marr.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-0TKI4bGvbYY/WlcvB-InfMI/AAAAAAAAOtk/nFjb3hPlgycCEEi3UQ5F7oHt3_rivI6BACLcBGAs/s72-c/marr.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/marreveshja-finale-kosove-serbi.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/marreveshja-finale-kosove-serbi.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy