Marrëveshja me Greqinë/ Beqir Meta: S’është reciproke, është problem!

Lidhur me varrezat greke, ka reaguar edhe historiani Beqir Meta, i cili ka folur në mënyrë të detajuar për marrëveshjen mes Shqipërisë dhe Greqisë.

Sipas historianit Beqir Meta, nuk po ndiqet asnjë parim reciprok për këto varre të ushtarëve grekë që Greqia i paraqet si çështje humane.

Kjo shkakton problem tek shqiptarët pasi kjo mund të stimulojë një valë nacionaliste duke pasur parasysh propagandën greke. Ndërkohë nga ana tjetër nuk shohim që të hiqet ligji i luftës. Pra nuk po ndiqet asnjë parim human reciprok. Ne e dimë që në Çamëri që sot është territor grek ka jetuar një popullsi shqiptare dhe ku u kryen krime dhe masakra të shumta ku rreth 2 mijë vetë u vranë dhe nuk kanë asnjë varr dhe Greqia nuk lejon asnjë varr dhe nuk lejon pasardhësit e tyre që të shkojnë të vizitojnë varret e tyre“, tha Meta.

Ndërsa historiania Valentina Duka, lidhur me çështjen në fjalë është shprehur:

Ata ushtarë që janë vrarë në atë luftë të ashpër Italo-Greke në tokën shqiptare duhen repektuar. Ata ishin viktima të një lufte të ashpër të lindur nga fashizmi dhe që ushtria greke iu përgjigj në ofensiv në territoret shqiptare prandaj dhjetra e mijëra viktima grekë dhe italianë ndodhen në malet, në fushat edhe në luginat lumore të Shqipërisë.

Ata ushtarë janë vrarë në luftë dhe ata duhet të kenë një varr, sigurisht ishin të gjitha opsionet edhe ai italian që eshtrat e atyre ushtarëve mund të ishin tërhequr në vendet respektive, siç i morën italianët edhe grekët mund t’i kishin marrë në vendin e tyre, por ne kemi eksperienca që ne kemi varre dhe në Shqipëri.

Siç kemi të ushtarëve francezë të rënë gjatë Luftës së Parë Botërore, siç kemi varrezat e parkut të liqenit të ushtarëve gjermanë, pradaj nuk e shoh ndonjë çudi të madhe që në Shqipëri të ketë një varr për këta ushtarë që ranë për Greqinë në territorin shqiptar./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7991,Camëri,109,Editorial,1717,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1295,Iliridë,251,Kosovë,2379,Kulture,630,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,157,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,499,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Marrëveshja me Greqinë/ Beqir Meta: S’është reciproke, është problem!
Marrëveshja me Greqinë/ Beqir Meta: S’është reciproke, është problem!
Marrëveshja me Greqinë/ Beqir Meta: S’është reciproke, është problem!
https://4.bp.blogspot.com/-iAT0cu9JjV8/Wm2dgt5NR1I/AAAAAAAAQis/Hsmo09yc98I6KXcmKXa1B41wSNCXvY_rwCLcBGAs/s640/tyu-1-696x465.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-iAT0cu9JjV8/Wm2dgt5NR1I/AAAAAAAAQis/Hsmo09yc98I6KXcmKXa1B41wSNCXvY_rwCLcBGAs/s72-c/tyu-1-696x465.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/marreveshja-me-greqine-beqir-meta.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/marreveshja-me-greqine-beqir-meta.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy