Masakrimi i shqipes në Maqedoni, në pranverë premtohet “paqja” gjuhësore

Që maqedonasit nuk e honepsin shqipen, e tregon më së miri fakti që nëpër udhërrëfyesit dhe tabelat e komunikacionit, aty ku mbi 20% e popullsisë janë shqiptarë, thuajse në çdo tabelë varianti shqiptar ose nuk është shkruar saktë gjuhësisht, dhe me gjasë ngjan një deformim i qëllimshëm, ose është i shkaravitur.

Petre Shilegov, kryetari i Komunës së Shkupit, nga ana e tij ka komentuar vetëm gabimet, duke i quajtur ato anomali të trashëguara nga paraardhësi i tij, Koce Trajanovski.

“Së shpejti do t’i rregullojmë këto gabime”, deklaroi Shilegov.

Ndërmarrja Publike “Rrugët” njofton në mars nis korigjimi i tabelave, varianti shqip i fjalëve, e së për këtë ka angazhuar dhe një person të specializuar nga ana gjuhësore.

“Ne kemi nënshkruar një marrëveshje për përkthim simultan prej maqedonishtes në shqip. Kështu që ne në të ardhmen do të kemi organ i cili do të mbajë përgjegjësi për përkthimet nga maqedonishtja në shqip. Nga muaji mars fillon sezoni pranveror siç janë lyerja e rrugëve dhe vendosja e shenjave të reja duke i zëvendësuar ata që janë të thyera dhe ata që duhet të përmirësohen”, tha drejtori i ndërrmarjes “Rruga”, Senad Smajllagiç.

Më pas, ajo çfarë pritet të shihet, është nëse sërishmi do ketë vandalizime të shqipes duke i bojatisur fjalët deri në fshirje./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9280,Camëri,119,Editorial,2037,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1475,Iliridë,289,Kosovë,2694,Kulture,723,Luginë,62,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Masakrimi i shqipes në Maqedoni, në pranverë premtohet “paqja” gjuhësore
Masakrimi i shqipes në Maqedoni, në pranverë premtohet “paqja” gjuhësore
Masakrimi i shqipes në Maqedoni, në pranverë premtohet “paqja” gjuhësore
https://1.bp.blogspot.com/-iVFtOtfrLk4/WliO9HUl8iI/AAAAAAAAOzI/QceDpCJddtUFkWjRy0Mbx61fZ_nROONfwCLcBGAs/s640/3-4-636x360.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-iVFtOtfrLk4/WliO9HUl8iI/AAAAAAAAOzI/QceDpCJddtUFkWjRy0Mbx61fZ_nROONfwCLcBGAs/s72-c/3-4-636x360.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/masakrimi-i-shqipes-ne-maqedoni-ne.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/masakrimi-i-shqipes-ne-maqedoni-ne.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy