“Mbeturinat turke përherë do t’i përcjellë tmerri i Skënderbeut”

Pse disa mbeturina turko-otomane sot tmerrohen nga Gjergj Kastrioti, edhe pas 550 viteve që nga vdekja e tij?

Ja një shebull shumë i skurtër:

Vetëm një vit pas vdekjës së Skenderbeut, ushtria osmane sulmonë Shkodrën që po mbrohej nga një grusht i arbërorëve. Për një moment dikush nga ushtarët turq bërtiti: Po vjen Skënderbeu! Dhe paniku shpërthen në mesin e ushtarëve turq duke ikur të tmerruar nga fantazama e Skënderbeut.

Sot magjupi nga Tirana Olsi Jazexhi, në portaline tij alla-turka bëri thirrje që të gjithë turkoshakët të festojnë vdekjen e Skënderbeut, makthin e përjetshëm të tyre.

Magjupi nga Anadolli, e quan Skënderbeun terrorist sepse Skënderbeu ishte fajtor që terrorizoi stergjyshit magjyp të Jazexhiut, duke filluar nga sulltanët magjyp të Anadollit dhe njëri nga ata ishte edhe nip i serbëve: Mehmeti i II.

Skënderbeu i mundi të gjithë armiqtë: turq, venedikas, serbë dhe disa tradhëtar shqiptarë.

Skënderbeu gjithmon do të kujtohet si një nga gjeneralët më të mëdhenj të botës, kurse Jazexhiu do të mbahet mendë vetëm si magjupi namazgjasë./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: “Mbeturinat turke përherë do t’i përcjellë tmerri i Skënderbeut”
“Mbeturinat turke përherë do t’i përcjellë tmerri i Skënderbeut”
“Mbeturinat turke përherë do t’i përcjellë tmerri i Skënderbeut”
https://4.bp.blogspot.com/--x5ELKkQi4w/Wl-9u7Oyi9I/AAAAAAAAPRo/phrVwucd-xU6-c5S1nNeNPsUkeZ1t_KvwCLcBGAs/s640/belgaimage-19569921-1800x650-w-1200x630-640x336.jpg
https://4.bp.blogspot.com/--x5ELKkQi4w/Wl-9u7Oyi9I/AAAAAAAAPRo/phrVwucd-xU6-c5S1nNeNPsUkeZ1t_KvwCLcBGAs/s72-c/belgaimage-19569921-1800x650-w-1200x630-640x336.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/mbeturinat-turke-perhere-do-ti.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/mbeturinat-turke-perhere-do-ti.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy