Merita Halili shpallet “Mbretëresha e Muzikës Shqiptare”

Organizata e Grave Shqiptaro-Amerikane në Shtetet e Bashkuara ka shpallur mbretëreshë të muzikës shqiptare Merita Halilin. Lajmi është bërë i ditur nga vetë organizata dhe ky trofe do t’i jepet këngëtares së mirënjohur në 3 mars, në Battery Gardens. Merita Halili është konsideruar nga AAWO si një nga interpretueset më të mira të Shqipërisë.

Merita Halili ka lindur në Tiranë, dhe debutimin e saj në shkallë kombëtare e bëri në vitin 1983 në moshën 16-vjeçare në Festivalin Kombëtar Folklorik në qytetin e Gjirokastrës. Menjëherë më pas ajo filloi të këndonte në Radio Televizionin Shqiptar dhe si soliste në Ansamblin e Shtetit për Këngët dhe Vallet Folklorike. Ajo u bë më shumë e njohur në vitin 1995 kur u nderua me çmimin e parë në një Festival Gala të mbajtur në Tiranë, ku morën pjesë 90 këngëtarë nga diaspora. Në korrik 1995, Merita me bashkëshortin e saj Raif Hyseni dhe vajzën e tyre erdhën në SHBA dhe u vendosën në zonën e Nju Jorkut dhe Neë Jersey. Dy nga çmimet më prestigjioze kombëtare që mori nga Presidentët e Shqipërisë ishin “Ambasadore e Kombit” dhe “Mjeshtre e Madhe”./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7933,Camëri,108,Editorial,1700,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1280,Iliridë,251,Kosovë,2363,Kulture,628,Luginë,49,Moti,2,Politik,1772,Reportazh,154,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,494,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Merita Halili shpallet “Mbretëresha e Muzikës Shqiptare”
Merita Halili shpallet “Mbretëresha e Muzikës Shqiptare”
Merita Halili shpallet “Mbretëresha e Muzikës Shqiptare”
https://1.bp.blogspot.com/-7Ykca5D89i8/WmsD0JR54vI/AAAAAAAAQTs/b-B04gxHOfQs8k98iZL5x-U4gU7WL9ZeACLcBGAs/s640/MERITA_HALILI-678x381.png
https://1.bp.blogspot.com/-7Ykca5D89i8/WmsD0JR54vI/AAAAAAAAQTs/b-B04gxHOfQs8k98iZL5x-U4gU7WL9ZeACLcBGAs/s72-c/MERITA_HALILI-678x381.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/merita-halili-shpallet-mbreteresha-e.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/merita-halili-shpallet-mbreteresha-e.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy