Mickovski i VMRO-së: Nuk jemi kundër shqiptarëve, por shqipja sjell...

VMRO-DPMNE ka reaguar ndaj shkrimeve në mediat shqiptare lidhur me kundërshtimet e liderit të saj për gjuhën shqipe.

Në reagimin e kësaj partie drejtuar mediave të vendit thuhet se, lideri Hristian Mickovski nuk është kundër shqiptarëve, por se, Ligji për gjuhët nuk është kushtetues dhe se dëmton maqedonasit, shqiptarët por edhe etnitetet tjera, shkruan express.

“Deklarata lidhur me Ligjin për Gjuhët është dhënë mbi bazën e analizave të bëra për dëmet që mund të sjell ky akt ligjor, si dhe në raport të jo kushtetueshmërisë, poashtu edhe në raport me rrezikun e kohezitetit në Republikën e Maqedonisë.

Ky Ligj, definitivisht nuk do të jetë në dobi të shqiptarëve, kurse do të shkaktoj implikime të rëndësishme financiare.

Ky Ligj është jo kushtetues, e ndryshon karakterin e shtetor dhe është vështirë i zbatueshëm.

Kjo do të sjellë pasoja që institucionet e vendet të mos jenë funskionale, si për maqedonasit, shqiptarët, turqit, romët dhe të gjithë qytetarët që jetojnë në Maqedoni kanë nevojë për institucione funksionale”, thuhet në reagimin e VMRO-së/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9222,Camëri,117,Editorial,2023,Ekonomi,506,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1466,Iliridë,286,Kosovë,2668,Kulture,719,Luginë,61,Moti,2,Politik,1896,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Mickovski i VMRO-së: Nuk jemi kundër shqiptarëve, por shqipja sjell...
Mickovski i VMRO-së: Nuk jemi kundër shqiptarëve, por shqipja sjell...
Mickovski i VMRO-së: Nuk jemi kundër shqiptarëve, por shqipja sjell...
https://2.bp.blogspot.com/-ZBNzhAFE2oE/WmYnk8Ux1bI/AAAAAAAAP1Q/07hvM6J44xcUIILoAVKQXR-Fvw38BUX1wCLcBGAs/s640/hristijan-mickoski_1516478221-3429447.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-ZBNzhAFE2oE/WmYnk8Ux1bI/AAAAAAAAP1Q/07hvM6J44xcUIILoAVKQXR-Fvw38BUX1wCLcBGAs/s72-c/hristijan-mickoski_1516478221-3429447.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/mickovski-i-vmro-se-nuk-jemi-kunder.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/mickovski-i-vmro-se-nuk-jemi-kunder.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy