Mish të pjekur, verë dhe lakrorë, çfarë ndodhi te dreka. Kotzias: Do doja të jepja mësim në Korçë

Per 3 dite me radhe dy ministrat e Jashtëm te Shqipërisë e Greqisë, Ditmir Bushati e Nikos Kotzias kane negociuar per problemet mes dy vendeve, disa prej te cilave datojnë dhjetëra vite me pare.

Në Korçë, dy delegacionet janë ulur përballe njeri tjetrit me ore te tera per te gjetur zgjidhje per problematika qe prekin nga patentat e pensionet e shtrihen deri tek heqja e ligjit te luftës apo përcaktimi i kufirit detar: Nikos Kotzias me nje gote coca cola përpara e Ditmir Bushati me nje gote uje me limon.

Sa here qe kishte nje qasje apo këndvështrim te ri, delegacionet respektive ngjiteshin nje kat me lart në hotelin ku u mblodhën, per te shqyrtuar dosjet ne dhoma te veçanta, këtu pala greke e këtu pala shqiptare.

Por nëse pak informacion mbërriti deri tek mediat per negociatat shqiptaro –greke: ishte me e thjeshte per te mësuar e kuptuar përshtypjet e shefit te diplomacisë greke Kotzias per Korcen.

Mbrëmjen e se premtes Kotzias vendosi te ece ne këmbe per te njohur me mire qytetin.

“Duke përfituar edhe nga fakti qe nje pjese e madhe e delegacionit grek nuk kishte qene ndonjëherë, pra e kishin herën e pare qe vizitonin qytetin e Korces, une u përpoqa t’ju shpjegoja shkurtimisht se cfare përfaqëson Korça; nje nga qendrat me te rëndësishme historiko-kulturore te vendit”, shprehet kryebashkiaku Sotiraq Filo, për Vizion Plus

Restoranti dhe menuja u përzgjodhën qe te përfaqësonin traditat me te mira te zonës, pikërisht tek “Pazari i Vjetër”

“Menuja ishte e larmishme, kryesisht gatime tradicionale ku përfshihej lakrori me dy pete, salca e fshatit, kërnacka, petulla te fshira.

-Te shoqëruara me çfarë pijesh?

Vere e zonës, raki e pjekur. Gjithashtu shoqërohej me serenate korçare, me nje grup me kitare dhe atmosfere ne sfond ishte shume e kënaqshme.

-U kënduan vetem kënge korçare apo edhe greke?

-U kenduan edhe disa kënge greke, normalisht per t’u bere qejfin te dy palëve; edhe shqiptareve edhe grekeve.”

Dhe Pas 3 ditësh qëndrimi ne Korçe, Kotzias si profesor kishte edhe nje kërkese.

Do te kisha shume dëshire qe te vija e te jepja mesim ne qytetin e Korces, tha ai, pasi Kotzias është profesor ne universitetin e Athinës”, tregon Sotiraq Filo

Por përveç masave te shtuara te sigurisë, per qytetaret e Korces vizita e ministrit grek nuk e ndryshoi rutinën e kesaj fundjave, edhe pse historia e marrëdhënieve greko shqiptare i ben kurioze per rezultatin e bisedimeve.

Ne mesditen e së dielës, Kotzias u larguar nga Korça, por ndoshta ky qytet do te jete vendi ku do te zhvillohet takimi mes kryeministrit grek Cipras e atij shqiptar Edi Rama./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9250,Camëri,117,Editorial,2030,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1470,Iliridë,287,Kosovë,2683,Kulture,722,Luginë,61,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Mish të pjekur, verë dhe lakrorë, çfarë ndodhi te dreka. Kotzias: Do doja të jepja mësim në Korçë
Mish të pjekur, verë dhe lakrorë, çfarë ndodhi te dreka. Kotzias: Do doja të jepja mësim në Korçë
Mish të pjekur, verë dhe lakrorë, çfarë ndodhi te dreka e Bushatit me Kotzias
https://4.bp.blogspot.com/-ckg-rG4iNs4/WmcoiJ1l7aI/AAAAAAAAP5c/6Aqx-gUtGqYxSV-N1qiraB9lSk9KHNBDwCLcBGAs/s640/bushati-905x395.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-ckg-rG4iNs4/WmcoiJ1l7aI/AAAAAAAAP5c/6Aqx-gUtGqYxSV-N1qiraB9lSk9KHNBDwCLcBGAs/s72-c/bushati-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/mish-te-pjekur-vere-dhe-lakrore-cfare.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/mish-te-pjekur-vere-dhe-lakrore-cfare.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy