“Në 21 Janar u godit mbi gazetarët!” Zbulohet komunikimi i Arben Çukos me gardistët

Vrasja e 4 protestuesve në 21 Janar të vitit 2011 mbetet një prej dosjeve më të nxehta të viteve të fundit që me gjithë presionet politike drejtësia nuk bëri drejtësi. Kjo çështje është risjellë në fokus në emisionin “Real Story” në Vizion Plus ku në panel ishin një grup gazetarësh që sollën fakte të njohura por edhe detaje të reja.

Analisti Mero Baze, deklaroi se në 21 janar u qëllua drejt stendës mbi të cilin ishin vendosur gazetarë, referuar plagosjes së Fatos Mahmutajt. Ai tha se kjo meriton një hetim veçmas.

“Në 21 janar është qëlluar mbi tavolinën e gazetarëve, kjo duhet hetuar më vete. Fatos Mahmutaj shpëtoi mrekullisht, atë e kapi plumbi në dorë”, tha Baze.

Ndërkohë gazetari investigativ Artan Hoxha tha se u qëllua mbi tubuesit kur protesta ishte drejt shuarjes gjë që e bën edhe më të rëndë dhe të dyshimtë vrasjen e 4 protestuesve. Ai foli edhe për hyrjen e deputetit të atëhershëm Arben Çuko brenda rrethimit për të komunikuar me ish-vartësit e tij gardistë.

“Në pamjen që nxjerr Agim Llupon, ai e hedh karikatorin e parë, dhe kërkon tjetrin të vazhdojë të qëllojë. Vrasjet u bënë në momentin që protesta ishte në shuarje, turma kishte hyrë 3 herë brenda rrethimit. Brenda hyri ish-komandanti i gardës Arben Çuko që i tha ish-vartësve mos të qëllonin, të rrinin të qetë se nuk kishte asnjë qëllim të hyhej brenda. Kur turma kishte rënë në 20-25 % të fillimit u goditën”, tha Hoxha./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7893,Camëri,108,Editorial,1681,Ekonomi,412,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2349,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1765,Reportazh,152,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,492,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: “Në 21 Janar u godit mbi gazetarët!” Zbulohet komunikimi i Arben Çukos me gardistët
“Në 21 Janar u godit mbi gazetarët!” Zbulohet komunikimi i Arben Çukos me gardistët
Daçiq: Nëse BE pret që ne e njohim Kosovën më 2018, beson në përralla
https://4.bp.blogspot.com/-5FCU-AdC-jo/Wmc4Uvmm0GI/AAAAAAAAP6Y/5eevk5_jpgUaVCxW5S5Ih7KmfYh65WGkACLcBGAs/s640/janari-1.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-5FCU-AdC-jo/Wmc4Uvmm0GI/AAAAAAAAP6Y/5eevk5_jpgUaVCxW5S5Ih7KmfYh65WGkACLcBGAs/s72-c/janari-1.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/ne-21-janar-u-godit-mbi-gazetaret.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/ne-21-janar-u-godit-mbi-gazetaret.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy