Në Ulpiana, kryqëzoheshin rrugët e dardanisë (FOTO)

Shkruan Shqipe HOXHA

Në afërsi të Ulpianës, në Fushën e Çerkezit është zbuluar kodërvarri i një princeshe dardane e cila ishte varrosur së bashku me stoli të pasura nga ari dhe argjendi.

Varri i takon shek. III. Në Ulpianë është zbuluar edhe varri i një princeshe gote e filleve të shek. VI, e cila gjykuar sipas stolive të traditave ilire të epokës së hekurit kishte lidhur kurorë me një princ dardan.

Emrat ilir në stelat dardane, kulti i kalorësit dardan dhe ritet e varrimeve, dëshmojnë që popullata dardane kishte ndikim të madh në rritjen dhe zhvillimin e qytetit.

Ilirja Varranilla, sipas një mbishkrimi në tabula ansata ishte ktitore e një objekti publik.

Në Ulpiana gjithashtu,kryqëzoheshin rrugët e dardanisë./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9258,Camëri,117,Editorial,2031,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1470,Iliridë,287,Kosovë,2687,Kulture,722,Luginë,61,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Në Ulpiana, kryqëzoheshin rrugët e dardanisë (FOTO)
Në Ulpiana, kryqëzoheshin rrugët e dardanisë (FOTO)
Në Ulpiana, kryqëzoheshin rrugët e dardanisë (FOTO)
https://1.bp.blogspot.com/-8fzmuug1eT4/WljeSPzQsoI/AAAAAAAAO1Y/-ctDKl-9pU0gt1IDLTR3-AocSJX6U57zgCLcBGAs/s640/stelaaa-640x480.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-8fzmuug1eT4/WljeSPzQsoI/AAAAAAAAO1Y/-ctDKl-9pU0gt1IDLTR3-AocSJX6U57zgCLcBGAs/s72-c/stelaaa-640x480.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/ne-ulpiana-kryqezoheshin-rruget-e.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/ne-ulpiana-kryqezoheshin-rruget-e.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy