Nëse jeni nga Kosova, nuk keni gjasa të merrni azil në Gjermani përveç se në këtë rast

Numri i vogël i azilkërkuesve nga vendet e Ballkanit Perëndimor, dhe të cilët në vitin 2017 e kanë arritur të drejtën për të qëndruar në Gjermani, bie në fushën e “rasteve të veçanta”.

Megjithatë, as atyre nuk u është garantuar qëndrime, shkruan DW dhe shton se ata që janë refuzuar nuk munden më të marrin as vizë.

Ndërkohë, sipas DW, Ligji Themelor e garanton të drejtën e azilit politik për personat e përndjekur, dhe këtu kërkuesit e azilit nga Kosova, Shqipëria, Serbia, Mali i Zi, Bosnja dhe Hercegovina dhe Maqedonia nuk kanë të drejt, pasi që nuk mund të pranohen se janë të përndjekur politikisht.

Saktësisht, Gjermania në fund të vitit 2015 i ka shpallur të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor si “vende të sigurta”, respektivisht vende në të cilat nuk ka përndjekje politike.

Enti Federal për migrim dhe refugjat (BAMF) i ka refuzuar 97 për qind të të gjitha kërkesave për azil që janë bërë nga shtetasit të vendeve nga Ballkani Perëndimor.

Vetëm një numër i vogël pas vitit 2015 e kanë marrë statusin e njerëzve që i mbron shteti gjerman dhe atë njerëz kanë kërkuar që të njihen si “raste të veçanta”.

Megjithatë, kriteret kryesore në “rastet e veçanta” është kohëzgjatja e qëndrimit në Gjermani dhe shkalla që ai person është integruar ose ka mundësi të integrohet, kurse çështja kryes./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7975,Camëri,108,Editorial,1712,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1289,Iliridë,251,Kosovë,2377,Kulture,629,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,156,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,498,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Nëse jeni nga Kosova, nuk keni gjasa të merrni azil në Gjermani përveç se në këtë rast
Nëse jeni nga Kosova, nuk keni gjasa të merrni azil në Gjermani përveç se në këtë rast
Nëse jeni nga Kosova, nuk keni gjasa të merrni azil në Gjermani përveç se në këtë rast
https://2.bp.blogspot.com/-h6r703pm_00/Wk3682UfCHI/AAAAAAAAN8Y/mBPCBRIzER08H_XQQq4NILm3nBpkt2u_gCLcBGAs/s640/kosova-1%2B%25281%2529.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-h6r703pm_00/Wk3682UfCHI/AAAAAAAAN8Y/mBPCBRIzER08H_XQQq4NILm3nBpkt2u_gCLcBGAs/s72-c/kosova-1%2B%25281%2529.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/nese-jeni-nga-kosova-nuk-keni-gjasa-te.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/nese-jeni-nga-kosova-nuk-keni-gjasa-te.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy