Nga Gështenja e Tropojës tek Boronica e Bjeshkëve kuksiane, markat shqiptare të regjistruara në 2017

Viti 2017 shënoi një rritje të aplikimeve për regjistrim të markave shqiptare.

Janë produkte që një pjesë e mirë eksportohen dhe kanë fituar emër në tregjet europiane dhe më gjerë. Përgjatë gjjthë vitit të kaluar aplikuan për regjistrim të markës 1161 biznese.

Drjejtori i Përgjithshëm i Drejtorisë së Pronësisë Industriale Elvin Lako bëri me dije në një aktivitet me rastin e përmbylljes së vitit 2017 se ka pasur një rritje të interesit.

“I është dhënë rëndësi e veçantë aktiviteteve për ndërgjegjësimin e biznesit dhe publikut në tërësi. Është arritur të zhvillohen fushata takimesh me biznesin duke ofruar asistencë dhe konsulencë për vlerësimin e PI si një kapital që mbrohet vetëm nëpërmjet regjistrimit dhe për ngritjen strategjive që çdo biznes duhet të ketë për ta kthyer PI në burim fitimi.

Për sa më sipër stafi DPPI ka kryer mbi 100 takime duke shkuar në ambjentet e biznesit jo vetëm në Tiranë, por edhe në rrethe të ndryshme të Shqipërisë. Ky aktivitet promovues solli si rezultat rritjen e konsiderueshme të aplikimeve për regjistrim të markave duke arritur nje rekord të ri prej 1161 Markash” tha Lako

Veriu rekord me produktet

Pjesa e Veriut të Shqipërisë ka pasur një vëmendje të veçantë në regjistrimin e produkteve shqiptare që janë të njohura tashmë përtej kufijve.

“Në 2017 vlen për t’u përmendur që kemi rritje të aplikimeve për tregues gjeografikë të produkteve shqiptare kryesisht nga zonat veriore të Shqipërisë si: Gështenja e Tropojës, Gështenja e Malësisë së Madhe, Mjalti i Gështenjës së Tropojës, Mjalti i Gështenjës- Malësi e Madhe, Boronica e Bjeshkëve të Tropojës, Boronica e Bjeshkëve Kuksiane” shprehet Lako

Regjistrimi i markave shihet si një nga konponentët kryesorë të rritjes së konkurrencës dhe zhvillimit të biznesit përmes rritjes së eksporteve.(monitor)/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7975,Camëri,108,Editorial,1712,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1289,Iliridë,251,Kosovë,2377,Kulture,629,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,156,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,498,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Nga Gështenja e Tropojës tek Boronica e Bjeshkëve kuksiane, markat shqiptare të regjistruara në 2017
Nga Gështenja e Tropojës tek Boronica e Bjeshkëve kuksiane, markat shqiptare të regjistruara në 2017
Nga Gështenja e Tropojës tek Boronica e Bjeshkëve kuksiane, markat shqiptare të regjistruara në 2017
https://2.bp.blogspot.com/-wO-peiw9TIs/WlDuAp0okxI/AAAAAAAAOP0/FE2ws9Xl-hsMWIKa5zY5psKOphEARwMbwCLcBGAs/s640/geshtenja-300x225.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-wO-peiw9TIs/WlDuAp0okxI/AAAAAAAAOP0/FE2ws9Xl-hsMWIKa5zY5psKOphEARwMbwCLcBGAs/s72-c/geshtenja-300x225.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/nga-geshtenja-e-tropojes-tek-boronica-e.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/nga-geshtenja-e-tropojes-tek-boronica-e.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy