Nga vijnë ‘Greco’-t e Italisë, eshtrat e të cilëve u zbuluan në Dragot; mbiemri i 10 më i përdorur përtej Adriatikut

Nga kërkimet që kanë nisur sot në fshatin Dragot, midis Tepelenës dhe Përmetit, janë zbuluar eshtrat e dy ushtarëve, një prej tyre mban gradën tetar apo ‘caporale’ në italisht. Numrat e tyre të identifikimit janë “P 2095” dhe “P 2089”.

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Kotzias publikoi foton e medalionit të “P 2089”, që i përket një ushtari të thjeshtë dhe jo atë të “P 2095” ku shkruhej në italisht ‘caporale’.

Por pa u zgjatur më tej te faktet pse kemi të bëjmë me ushtarë italianë dhe jo grekë të rënë në territorin shqiptar gjatë luftës italo-greke, 1940-1941, sepse këtë e kemi shpjeguar në Politiko.al, te ky artikull do fokusohemi te mbiemri ‘Greco’ dhe përdorimi i tij në Itali.

Nga kërkimet rezulton se mbiemri Greco është i 10 më i përdoruri përtej Adriatikut. Janë 23 723 persona, ose ndryshe, 13 416 familje në Itali që kanë këtë mbiemër. Shumica e tyre janë të përqëndruar në rajonet e Pulias, Siçilisë, Kalabrisë, Kampanias dhe Bazilikatës, raporton Politiko.al.

Një fakt interesant është se janë të paktën 8 ushtarë italianë me mbiemrin Greco që janë zhdukur në Shqipëri gjatë luftës me Greqinë. Vetëm njëri prej tyre kishte lindur në Trieste, në veri të Italisë, vendlindja e të tjerëve është në rajonet e sipërpërmendura.

Nëse procedura për eshtrat e gjetura sot do të respektohet në mënyrë rigoroze dhe nuk do të deklarohen si ushtarë grekë, atëherë eshtrat dy prej tetë Greco-ve të zhdukur në Shqipëri janë zbulur në Dragot./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7991,Camëri,109,Editorial,1717,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1295,Iliridë,251,Kosovë,2379,Kulture,630,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,157,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,499,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Nga vijnë ‘Greco’-t e Italisë, eshtrat e të cilëve u zbuluan në Dragot; mbiemri i 10 më i përdorur përtej Adriatikut
Nga vijnë ‘Greco’-t e Italisë, eshtrat e të cilëve u zbuluan në Dragot; mbiemri i 10 më i përdorur përtej Adriatikut
https://2.bp.blogspot.com/-0W6QVyM1N94/WmdfnxYikXI/AAAAAAAAP9o/iuUoBBo89asz5kwKpYDdME517qE-Bbq-QCLcBGAs/s640/Untitled-1-3-800x794.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-0W6QVyM1N94/WmdfnxYikXI/AAAAAAAAP9o/iuUoBBo89asz5kwKpYDdME517qE-Bbq-QCLcBGAs/s72-c/Untitled-1-3-800x794.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/nga-vijne-greco-t-e-italise-eshtrat-e.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/nga-vijne-greco-t-e-italise-eshtrat-e.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy