Nga vjen fjala Hasi?

I nderuar lexues!

Hasi ishte dikur lloj i pronës tokësore feudale më i madh se timari dhe ziameti. Të ardhurat vjetore prej tij ishin mbi 100.000 akçe. Haset e para në tokat shqiptare u krijuan gjatë shek. XV dhe u shtuan më vonë me përforcimin e pushtetit osman. Më të mëdha ishin haset që zotëroheshin nga sulltani. Të ardhurat e tyre vileshin për llogari të thesarit shtetëror.

Ato përfshinin të ardhurat më të rëndësishme të vendit, të cilat vinin nga taksat e vjela gjatë shitblerjes së mallrave në tregjet kryesore, nga doganat, kriporet, peshkimi, miniserat, si dhe nga detyrimet e një numri qytetesh dhe fshatrash. Në çdo sanxhak ishin krijuar edhe hase të tjera që zotëroheshin nga sanxhak-bejlerët.

/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7949,Camëri,108,Editorial,1705,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1284,Iliridë,251,Kosovë,2367,Kulture,628,Luginë,49,Moti,2,Politik,1774,Reportazh,155,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,495,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Nga vjen fjala Hasi?
Nga vjen fjala Hasi?
Nga vjen fjala Hasi?
https://3.bp.blogspot.com/-tbXQWvl4xyo/Wl0LNYAsRkI/AAAAAAAAPFs/vKzTyFbwSqsk5bXUaIL4xeAUH8o8m6newCLcBGAs/s640/si-po-prishet-gjuha-shqipe_hd-780x439.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-tbXQWvl4xyo/Wl0LNYAsRkI/AAAAAAAAPFs/vKzTyFbwSqsk5bXUaIL4xeAUH8o8m6newCLcBGAs/s72-c/si-po-prishet-gjuha-shqipe_hd-780x439.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/nga-vjen-fjala-hasi.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/nga-vjen-fjala-hasi.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy