Ngrihet monumenti madhështor i Skënderbeut! Pamja e tij do t’iu mahnisë (VIDEO)

Një Skëndërbe me përmasa që kurrë nuk e kanë parë më parë.

Monumenti po realizohet në Labinot Fushë 6 km larg Elbasanit.

Ngjan si diçka e përafërt me portretet e presidentëve në Amerikë të gdhendura në mal.

Autor i veprës gjigande është skulptori Fiqiri Kasa.

Sipas të dhënave, Gjergji i Madh është porositur nga Gjergj Luca, në Elbasan.

Gjithçka duket se përkon edhe me 550 vjetorin e vdekjes së Skëndërbeut dhe me shpalljen e këtij viti si Viti I Skëndërbeut në trojet Mbarëkombëtare.

Në një intervistë të shkurtër me skulptorin zgjohushqiptar.info mësoi disa të dhëna rreth këtij monumenti portret.

Kasa ku po ndërtohet ky monument?

Pasi studiova terrenin si vend u përcaktua vendi rrëzë malit në afërsi të tuneleve në Labinot Fushë.

Është vepër e juaja apo e porositur?

Është e porositur nga Gjergj Luca.

Çfarë përmasash do të jetë monumenti?

Do të jetë vetëm portreti i Heroit tonë Kombëtar Gjergj Kastriotit, Skënderbeut. Ky monument do të jetë 8 m i lartë.

Që do të thotë më i madhi në Shqipëri dhe trevat shqiptare?

Po. Me sa di po. Është më i madhi i kësaj natyre në Shqipëri dhe në mbarë trevat shqiptare.

Në cilën fazë të projektit jeni?

Struktura e tij është prej metali dhe betoni. Jam duke punuar çdo ditë. Nuk ka mbaruar akoma. Thjesht deri tani ka marrë formën. Por, nëse gjërat ecin mbarë do ta përfundoj në pak javë.

Aty do të qëndrojë?

Po aty.

A keni në projekt monumente të figurave të tjera kombëtare?

Deri më tani kam realizuar disa monumente me figura historike e kombëtare që janë mirëpritur. Kam në projekt edhe disa të tjera./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7933,Camëri,108,Editorial,1700,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1280,Iliridë,251,Kosovë,2363,Kulture,628,Luginë,49,Moti,2,Politik,1772,Reportazh,154,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,494,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Ngrihet monumenti madhështor i Skënderbeut! Pamja e tij do t’iu mahnisë (VIDEO)
Ngrihet monumenti madhështor i Skënderbeut! Pamja e tij do t’iu mahnisë (VIDEO)
https://2.bp.blogspot.com/-UtGnJ7TMx9w/WlZsYWV31yI/AAAAAAAAOqo/aWFCykqXwacTkPNQoZhzR3OX9OFYITBkACLcBGAs/s640/26195521-239059886632747-203429291049131575-n_1515593196-7104510.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-UtGnJ7TMx9w/WlZsYWV31yI/AAAAAAAAOqo/aWFCykqXwacTkPNQoZhzR3OX9OFYITBkACLcBGAs/s72-c/26195521-239059886632747-203429291049131575-n_1515593196-7104510.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/ngrihet-monumenti-madheshtor-i.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/ngrihet-monumenti-madheshtor-i.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy