Njihuni me qytetet me më shumë tolerancë fetare në Kosovë

Nga Besar Bajraktaraj

Në Kosovë, qytetarët jetojnë në harmoni me njëri-tjetrin pavarësisht nga dallimet fetare.

Duke përjashtuar raste të rralla të deklaratave nga klerikë të feve të ndryshme qytetarët e zakonshëm në Kosovës duket se jetojnë pa telashe edhe përkundër dallimeve fetar që kanë.

Këtë e dëshmon dhe kjo video e realizuar nga Frekuenca.com në qytetin e Prizrenit, ku në të njëjtën kohë thirret ezani në të gjitha xhamiat njëkohësisht, por edhe bie kambana e kishës.

Ky është një shembull sesi në Prizren qytetarët jetojnë në harmoni me njëri-tjetrin.

Thirrja e ezanit në qytetin e Prizrenit realizohet sipas një rregulli të vendosur nga drejtuesit e xhamive. Ky rregull është që ezani thirret fillimisht nga xhamiat në veri të qytetin, pastaj në lindje, jug dhe perëndim.

Ky rregull ka bërë që të sinkronizohet mese miri thirrja e ezanit. Por në të njëjtën kohë që thirret ezani, bien dhe kambanat e kishës.

Një tjetër shembull i tolerancës fetare është dhe një foto e publikuar nga Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, gjatë ditës së djeshme ku ka uruar krishtlindjet ortodokse.

Në foton e publikuar nga presidenti duket një xhami dhe një kishë ortodokse serbe në qytetin e Ferizajt.

“Të gjithë besimtarëve të krishterë ortodoks në Kosovë dhe më gjerë në botë, ju uroj Gëzuar krishtlindjen! Të keni paqe dhe gëzim me të dashurit! [foto e një kishe ortodokse serbe dhe një xhami që ndan të njëjtin kopsht në Ferizaj, simbol i shekujve të tolerancës ndërfetare në Kosovë”, shkruan Thaçi.

Shqiptarët edhe në raste më parë janë njohur si i vetmi komb që është i ndarë në tri fe të mëdha, atë myslimane, katolike dhe ortodokse, por që toleranca ndërmjet këtyre komuniteteve është shumë e lartë./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,8008,Camëri,109,Editorial,1724,Ekonomi,424,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1295,Iliridë,251,Kosovë,2382,Kulture,632,Luginë,49,Moti,2,Politik,1780,Reportazh,157,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,494,Video,499,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Njihuni me qytetet me më shumë tolerancë fetare në Kosovë
Njihuni me qytetet me më shumë tolerancë fetare në Kosovë
Njihuni me qytetet me më shumë tolerancë fetare në Kosovë
https://1.bp.blogspot.com/-sIYdnCFudj0/WlRuoDgKuZI/AAAAAAAAOgI/Cex-4xuCbtsBEpvRnUfMqHYSRfuH1_nXwCLcBGAs/s640/prizren-ferizaj-toleranca-fetare-1.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-sIYdnCFudj0/WlRuoDgKuZI/AAAAAAAAOgI/Cex-4xuCbtsBEpvRnUfMqHYSRfuH1_nXwCLcBGAs/s72-c/prizren-ferizaj-toleranca-fetare-1.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/njihuni-me-qytetet-me-me-shume.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/njihuni-me-qytetet-me-me-shume.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy