“Nusja më e vogël e tre vëllezërve”, Kalaja që tërhoqi rreth 50 mijë vizitorë në 2017-ën

Kalaja e Rozafës në Shkodër mirëpriti rreth 50,000 vizitorë gjatë vitit 2017 dhe pritet që ky numër të rritet akoma më shumë gjatë këtij viti.

Statistikat tregojnë se ky vend historik ka pasur rritje vjetore nga viti 2016, kur numri i vizitorëve ishte 38,631. Shifrat u bënë publike nga Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare të Shkodrës.


Kalaja e Rozafës është një nga atraksionet kryesore turistike historike në veri të Shqipërisë. Njerëzit nga e gjithë vendi, si dhe turistët e huaj që udhëtojnë drejt Shkodrës nuk e humbasin mundësinë për të eksploruar kalanë e Rozafës, e cila ruan gjurmë nga periudha të ndryshme historike duke filluar me dinastinë Balsha, periudhat Veneciane dhe Osmane dhe Shtëpinë e Bushatit. Kalaja daton nga koha ilire.

rozafa shkoder

Përveç pikëpamjes piktoreske, Kalaja e Rozafës shoqërohet me një legjendë të famshme rreth një gruaje që u varros në themelet e kështjellës.

Legjenda flet për iniciativën e tre vëllezërve që vendosën të ndërtojnë kështjellën. Por ndërsa ata punonin gjithë ditën, muret rrëzoheshin gjatë natës.

Ata u takuan me një njeri të zgjuar, i cili i këshilloi ata që të sakrifikonin dikë, në mënyrë që muret të qëndronin. Të tre vëllezërit ranë dakord se cilado nga gratë e tyre, që do të sillte drekën të nesërmen do të murosej. Dhe ishte pikërisht Rozafa, nusja e vëllait më të vogël, Gjergjit, tregon legjenda./SCAN/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: “Nusja më e vogël e tre vëllezërve”, Kalaja që tërhoqi rreth 50 mijë vizitorë në 2017-ën
“Nusja më e vogël e tre vëllezërve”, Kalaja që tërhoqi rreth 50 mijë vizitorë në 2017-ën
https://1.bp.blogspot.com/-R4r_awgenHA/WmG6osMAuLI/AAAAAAAAPbQ/ivjGXbQ0gyEPOlZp0OV0dGJ9uvd6Gw6oACLcBGAs/s640/Shkodra-690x383.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-R4r_awgenHA/WmG6osMAuLI/AAAAAAAAPbQ/ivjGXbQ0gyEPOlZp0OV0dGJ9uvd6Gw6oACLcBGAs/s72-c/Shkodra-690x383.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/nusja-me-e-vogel-e-tre-vellezerve.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/nusja-me-e-vogel-e-tre-vellezerve.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy