Pamje të rralla/ Kur Ramush Haradinaj hynte në Pejë dhe kërkonte sigurinë e serbëve

Ushtarët e UÇK-së vazhduan të mbanin vendet e tyre në kodrat përreth Kosovës dhe sidomos në mesin e komunitetit, në rast mbrojtjeje nga një konflikt i armatosur edhe pse civilët nuk rrezikonin.

Ndërkohë, trupat italiane si pjesë e misionit të KFOR-it dhe NATO-s, ishin duke punuar për të çarmatosur ushtarët.

Rrugët e qytetit veriperëndimor të Kosovës po mbusheshin jo vetëm me shqiptarë të cilët po ktheheshin në shtëpitë e tyre, por edhe me ushtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Por, nga ana tjetër, rebelët prej muajsh ishin fshehur në kodrat e Pejës duke siguruar pozicionet e tyre në rast konflikti me forcat serbe dhe se prania e tyre kishte shkaktuar frikë në mesin e civilëve serbë, për shkak të ndonjë hakmarrkeke për masakrat kundër shqiptarëve nga forcat serbe, edhe pse NATO në mënyrë të përsëritur u kishte bërë me dije se do të ruajë sigurinë e tyre.

Por, një nga komandantët e KLA-së, me emrin “Ramush”, ka kërkuar se është e nevojshme që të ruhen një pjesë e civilëve serb, të cilët dyshohen se kishin lidhje me ushtrinë serbe.

“Unë dua që të keni parasysh se disa nga civilët serbë që janë në Kosovë, janë pjesë e trupave speciale serbe dhe që kanë qëllime të këqija”, tha Haradinaj, duke theksuar se civilët serbë që jetojnë në Kosovë nuk do të dëmtohen.

“Ne kurrë nuk do të donim shkatërrimin e çdo vlere të serbëve apo të atyre nga Mali i Zi. Në çdo mënyrë, ne jemi duke u kujdesur për vlerat fetare në Kosovë, siç janë manastiret, varresat, apo siç janë pronat”

Ushtarët italianë që përbëjnë kontingjentin e NATO-s dhe KFOR-it, ishin në përpjekje për të çarmatosur antarët e UÇK-së, të cilët vazhdonin të endeshin në rrugët e Pejës.

Ende nuk ishte lëshuar asnjë urdhër për afatin e çarmatimit të plotë, por ishin duke bashkëpunuar me grupe të vogla për mbledhjen e armëve të tyre.

Gjithashtu, NATO kishte marrë kontrollin në një pjesë të madhe për garantimin e sigurisë në Kosovë, për të mos i lënë vend vakumit të lënë nga tërheqja e forcave serbe./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7933,Camëri,108,Editorial,1700,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1280,Iliridë,251,Kosovë,2363,Kulture,628,Luginë,49,Moti,2,Politik,1772,Reportazh,154,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,494,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Pamje të rralla/ Kur Ramush Haradinaj hynte në Pejë dhe kërkonte sigurinë e serbëve
Pamje të rralla/ Kur Ramush Haradinaj hynte në Pejë dhe kërkonte sigurinë e serbëve
Pamje të rralla/ Kur Ramush Haradinaj hynte në Pejë dhe kërkonte sigurinë e serbëve
https://3.bp.blogspot.com/-lhVJ9ZhvZOs/WmYdVM-zw0I/AAAAAAAAP00/eZpeLd4a0hkttEdVL5k4aHr-G7EqwgnxQCLcBGAs/s640/auto_pamje-te-rralla-kur-ramush-harad1516529966.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-lhVJ9ZhvZOs/WmYdVM-zw0I/AAAAAAAAP00/eZpeLd4a0hkttEdVL5k4aHr-G7EqwgnxQCLcBGAs/s72-c/auto_pamje-te-rralla-kur-ramush-harad1516529966.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/pamje-te-rralla-kur-ramush-haradinaj.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/pamje-te-rralla-kur-ramush-haradinaj.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy