Paracetamoli me virus vdekjeprurës në Shqipëri? Urdhri i farmacistëve: Ja e vërteta

Gjatë 24 orëve të fundit, më shumë se 23 mijë përdorues Facebook-u kanë përhapur panik në lidhje me paracetamolin P/500 duke u shprehur se përmban virus vdekjeprurës.

Ndërkohë mediat e huaja kanë reaguar duke thënë se është lajm fiktiv, pasi një gjë e tillë nuk ekziston.

“Kini kujdes dhe mos e përdorni paracetamolin në të cilin shkruhet P / 500. Ky është një paracetmol i ri, me një ngjyrë shumë të bardhë dhe të shndritshme, për të cilin doktorët kanë dëshmuar se e përmban virusin ‘Machupo’, i cili konsiderohet si njëri nga viruset më të rrezikshme në botë me një shkallë të lartë të vdekjes,” thuhet në postimet e përhapura në rrjetin social Facebook.

Ndërkohë, Urdhri i Farmacistëve të Shqipërisë në sinkron të plotë me Agjencinë Kombëtare të Barnave dhe Pajisjeve Mjekësore konfirmojnë se: “Asgjë të vërtetë nuk ka mbi gjoja ‘rrezikun’ që vjen nga përdorimi i paracetamolit. Dhe përkatësisht Paracetamolit P500 të firmës Apex i cili nuk qarkullon në tregun tonë! Postimi që është bërë viral në rrjetet sociale është thjesht ‘Fake News!”/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Paracetamoli me virus vdekjeprurës në Shqipëri? Urdhri i farmacistëve: Ja e vërteta
Paracetamoli me virus vdekjeprurës në Shqipëri? Urdhri i farmacistëve: Ja e vërteta
Paracetamoli me virus vdekjeprurës në Shqipëri? Urdhri i farmacistëve: Ja e vërteta
https://2.bp.blogspot.com/-clURqo8msAA/WliTNZ78TEI/AAAAAAAAO0E/Ni-nKmsi7Q413U1BIthHf7sAIcY_LggLgCLcBGAs/s640/ba-2-696x392.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-clURqo8msAA/WliTNZ78TEI/AAAAAAAAO0E/Ni-nKmsi7Q413U1BIthHf7sAIcY_LggLgCLcBGAs/s72-c/ba-2-696x392.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/paracetamoli-me-virus-vdekjeprures-ne.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/paracetamoli-me-virus-vdekjeprures-ne.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy