Pas klerikut, Ambasadori serb e thotë shqip: Kosova dhe Presheva do të jenë Serbi! (VIDEO)

Pas klerikut Ortodoks Nikçeviç, po nga Shkodra edhe ambasadori i Serbisë në vendin tonë Miroljub Zariç e quan Kosovën pjesë të Serbisë dhe për këtë shtet nuk ka alternativë tjetër. 

Ai guxon të shkoje më tej, duke shtuar se Kosova nuk është e pavarur dhe Serbia nuk njeh situatën aktuale që mbi 100 shtete kanë bërë.

Miroljub Zariç: Pozicioni i Serbisë është shumë i qartë, për ne Kosova dhe Metohija është pjesë e territorit të Serbisë dhe nuk ka mundësi dhe asnjë mundësi për njohjen e pavarësisë së Kosovës. Kosova dhe Metohia kanë qenë Serbi, akoma janë dhe do të vazhdojnë të jenë. Për ne nuk është shtet i pavarur dhe nuk do të jetë.

Nëse ky qëndrim ndikon në marrëdhëniet me Shqipërinë apo proçesin integrues ne BE, Zariç thekson:

"Jo. Serbia ka orientim strategjik për anëtarësim në BE si Shqipëria. Serbia është shtet sovran, ka qeveri, kuvend dhe president dhe pozicioni jonë është shumë i qartë. Nuk komentojmë Shqipërinë me territor tjetër".

 Ai vlerëson miratimin e ligjit për pakicat në vendin tonë dhe e sheh si hap pozitiv për të ardhmen. 

Por të tilla deklarata provokuese nga Serbia nuk vijnë për herë të parë dhe natyrisht shteti shqiptar duhet të mbajë një qëndrim zyrtar, pasi në këtë formë nuk cënohet marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë që pretendohen./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Pas klerikut, Ambasadori serb e thotë shqip: Kosova dhe Presheva do të jenë Serbi! (VIDEO)
Pas klerikut, Ambasadori serb e thotë shqip: Kosova dhe Presheva do të jenë Serbi! (VIDEO)
https://3.bp.blogspot.com/-t64Ty02RZWs/WlORWyPl2dI/AAAAAAAAOc8/ryY1tSEqi5UWWDtmbfuUVVyJgKY102LEwCLcBGAs/s640/6.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-t64Ty02RZWs/WlORWyPl2dI/AAAAAAAAOc8/ryY1tSEqi5UWWDtmbfuUVVyJgKY102LEwCLcBGAs/s72-c/6.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/pas-klerikut-ambasadori-serb-e-thote.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/pas-klerikut-ambasadori-serb-e-thote.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy