Pas propozimit të Pandeli Majkos, drejt hapjes departamenti i Gjuhës Shqipe në Universitetin e Ukrainës

Ministri i Shtetit për Diasporën, Pandeli Majko, ka vizituar Ukrainën pak ditë më parë. Gjatë takimit me ministren për Integrimin Europian dhe Euroatlantik, Ivana Klympush-Tsintsadze, Majko ka theksuar nevojën e intensifikimit të bashkëpunimit dypalësh.

Siç raporton agjencia “Interfax”, Majko është shprehur se ky bashkëpunim është i domosdoshëm në kushtet kur shkëmbimet tregtare po rriten dhe gjithnjë e më shumë ukrainas po e shohin Shqipërinë si destinacionin e preferuar turistik.

Majko është shprehur se Shqipëria është një nga vendet e Ballkanit që mbështet fort Ukrainën në rezistencën e saj ndaj agresionit rus.

Majko ka propozuar hapjen e një departamenti të gjuhës shqipe në një prej institucioneve të arsimit të lartë në Ukrainë. Nisur nga numri i konsiderueshëm i shqiptarëve që jetojnë atje, ministri shqiptar i Diasporës, tha se e konsideron një vendim i tillë si shumë të nevojshëm.

“Interfax” raporton se në këtë pikë ka pasur një marrëveshje paraprake për hapjen e një departamenti në Universitetin Kombëtar të Kharkivit.

Majko ka paralajmëruar një tjetër vizitë të nivelit të lartë në Ukrainë.

Në datat 22-23 shkurt, Ukrainën do ta vizitojë edhe ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati.

/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7991,Camëri,109,Editorial,1717,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1295,Iliridë,251,Kosovë,2379,Kulture,630,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,157,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,499,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Pas propozimit të Pandeli Majkos, drejt hapjes departamenti i Gjuhës Shqipe në Universitetin e Ukrainës
Pas propozimit të Pandeli Majkos, drejt hapjes departamenti i Gjuhës Shqipe në Universitetin e Ukrainës
Pas propozimit të Pandeli Majkos, drejt hapjes departamenti i Gjuhës Shqipe në Universitetin e Ukrainës
https://2.bp.blogspot.com/-9D-2Haa11zc/WmC5BZp8QoI/AAAAAAAAPWY/Xivqs0atgPMG4LHKrQ9ceXWxLD4AwRGAwCLcBGAs/s640/majko-1.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-9D-2Haa11zc/WmC5BZp8QoI/AAAAAAAAPWY/Xivqs0atgPMG4LHKrQ9ceXWxLD4AwRGAwCLcBGAs/s72-c/majko-1.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/pas-propozimit-te-pandeli-majkos-drejt.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/pas-propozimit-te-pandeli-majkos-drejt.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy