Portreti i rrallë dhe i panjohur më parë i Gjergj Kastriot Skënderbeut

Portret i rrallë i Gjergj Kastriotit-Skënderbeut mendohet se është botuar nga fillimet e shek. XIX, por nuk dihet koha e saktë e realizimit të tij

Portreti në fjalë pothuajse fare i panjohur për historiografinë tonë është një riprodhim i zbuluar në biografinë e parë të shkruar në sërbishtën e vjetër, e cila i kushtohet heroit tonë kombëtar. Tërheqë vëmendjen, sidomos titulli mbret që i atribuoet heroit tonë dhe origjina arbërore e Gjergj Kastriotit-Skënderbeut.

Origjinë kjo që nuk është kontestuar asnjëherë nga qarqet intelektuale serbe të asaj kohe.

Në këtë kontekst duhet vënë re se, përpjekjet për serbizimin e Heroit nisën të zënë fill nga historiani Garashanin (1844) dhe pasuesit e tij të shkollës antropologjike, të cilët përpiqeshin për ta fikur çdo dritë, jo vetëm nga historia e jonë e lavdishme. Libri është botuar në Pesch të Hungarisë më 1828!

Postimi i studiuesit Jahja Drancolli

Portret i rrallë i Gjergj Kastriotit-Skënderbeut nga fillimet e shek. XIX!

Portreti në fjalë pothuajse fare i panjohur për historiografinë tonë është një riprodhim i zbuluar në biografinë e parë të shkruar në sërbishtën e vjetër, e cila i kushtohet heroit tonë kombëtar. Tërheqë vëmendjen, sidomos titulli mbret dhe origjina arbërore e Gjergj Kastriotit-Skënderbeut, origjinë kjo që nuk është kontestuar asnjëherë nga qarqet intelektuale serbe të asaj kohe.

Në këtë kontekst duhet vënë re se, përpjekjet për serbizimin e Heroit nisën të zëjnë fill sidomos nga Garashanin (1844) dhe pasuesit e tij të shkollës antropologjike, të cilët përpiqeshin për ta fikur çdo dritë jo vetëm nga historia e jonë e lavdishme. Libri është botuar në Pesch të Hungarisë më 1828!ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7887,Camëri,108,Editorial,1679,Ekonomi,411,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2347,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1761,Reportazh,152,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,492,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Portreti i rrallë dhe i panjohur më parë i Gjergj Kastriot Skënderbeut
Portreti i rrallë dhe i panjohur më parë i Gjergj Kastriot Skënderbeut
https://2.bp.blogspot.com/-P0Gx5XMgTBM/Wltrp-K4EiI/AAAAAAAAO-k/YH7Nz9nTwKM-M2rbEb87eAyDhQfg1hZLQCLcBGAs/s640/auto_26793436_10215205302995441_2116886641_n1515832221.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-P0Gx5XMgTBM/Wltrp-K4EiI/AAAAAAAAO-k/YH7Nz9nTwKM-M2rbEb87eAyDhQfg1hZLQCLcBGAs/s72-c/auto_26793436_10215205302995441_2116886641_n1515832221.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/portreti-i-rralle-dhe-i-panjohur-me.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/portreti-i-rralle-dhe-i-panjohur-me.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy