PRAPASKENAT: Kur Berisha sulmonte Ramën dhe mbronte paligjshmëritë e Becchettit për t’i marrë Shqipërisë në tavolinë 160 milionë euro

Teksa Gjykata Evropiane për të Drejtat e Njeriut i dha të drejtë shtetit shqiptar mbi koncesionin e hidrocentralit të Kalivaçit, dalin në pah të gjithë skemat dhe prapaskenat e asaj kohe për të favorizuar paligjshmëritë e biznesmenit Francesco Becchetti.

Një prej tyre ka qenë edhe ish-kryeministri Sali Berisha i cili ka pasur shpërthime të jashtëzakonshme ndaj qeverisë “Rama” duke bërë avokatinë politike për Becchettin i cili kërkonte të rrëmbente në tavolinë 160 milionë euro nga shteti shqiptar përmes kompanive të krijuara prej tij dhe të drejtuara nga familjarë e bashkëpunëtorë që nuk kishin realizuar as projektin energjetik, për të cilin erdhi në Shqipëri 18 vjet më parë.

Referuar kronikave të kohës dhe seancave parlamentare në atë perjudhë, demokrati i lidhte justifikimet e tij nën një hakmarrje të hamendësuar ndaj ish-televizionit të Becchetti-t.

Ndërkohë i vetmi shpjegim bazuar në dokumenta, rezulton fakti që gruaja e tij Liri Berisha ka qenë përfituesja e qindra-mijëra eurove të padeklaruara në bilance zyrtare nga biznesmeni Becchetti.

“Te dashur miq, sindromi Becchetti ka pushtuar vetedijen por dhe nenvetedijen e te gjithe qenien fizike dhe psiqike te Edi Rames. Keshtu fobia, terrori, urrejtja e Rames ndaj armik Francescos dhe mamit te tij dy here armike, Liljanes qe lindi Becchettin, nuk njeh me kufij,” nënvizonte Berisha. (shkrimi i Berishës )

Madje ish-kryeministri nxorri në mbrojtje të paligjshmërisë së biznesmenit italian edhe djalin e tij Shkëlzen Berisha.

“Akuza e pastrimit të parave është një akuze e rëndë, por njoftimet e deritanishme nuk shoqërohen me asnjë provë konkrete që t’i bëjë ato të besueshme.

Akoma me dyshime ngre dhe fakti që këto prova janë mbledhur ekskluzivisht nga policia politike e Edi Ramës, qeveria e të cilit ka qenë nën kritikat e vazhdueshme të “Agon Channel”, shkruante Berisha asaj kohe në Facebook.

Teksa kryeministri Edi Rama sulmohej nga faktorë opozitar mbi deklaratat e tij për biznesmenin italian, ai vetë jepte këtë sqarim:

“Unë nuk kam dhënë ndonjë verdikt, unë e kam konsideruar sukses bllokimin e burimit të paratë të pistë që financon një media. Ku e dini më mirë se unë dhe e dinë gjithë kolegët tuaj.

Ka një prurje të atillë ofertash marramendëse dhe skandaloze për një vend si Shqipëria që është në sy të të gjithëve, fakti që ju nuk e thoni nuk e bën këtë të vërtetë gënjeshtër dhe nga ana tjetër kjo nuk ka lidhje fare me median në vetvete.

Por ka lidhje me financimin e një aktiviteti ekonomik kriminal siç e ka nënvizuar dhe hetimi”, shprehej Rama.

Teksa kanë kaluar rreth tre vite nga këto zhvillime, Gjykata Evropiane për të Drejtat e Njeriut i dha të drejtë shtetit shqiptar duke i shpëtuar shqiptarëve një shumë të majme parash të cilin biznesmeni me ndihmën e opozitës tentoi ta marrë. (TemA)/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9250,Camëri,117,Editorial,2030,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1470,Iliridë,287,Kosovë,2683,Kulture,722,Luginë,61,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: PRAPASKENAT: Kur Berisha sulmonte Ramën dhe mbronte paligjshmëritë e Becchettit për t’i marrë Shqipërisë në tavolinë 160 milionë euro
PRAPASKENAT: Kur Berisha sulmonte Ramën dhe mbronte paligjshmëritë e Becchettit për t’i marrë Shqipërisë në tavolinë 160 milionë euro
PRAPASKENAT: Kur Berisha sulmonte Ramën dhe mbronte paligjshmëritë e Becchettit për t’i marrë Shqipërisë në tavolinë 160 milionë euro
https://1.bp.blogspot.com/-mL1ro67Ry7A/WmsDK08UQHI/AAAAAAAAQTk/wUHYHBisVCUfsEyPLkv6bBXN3ZB_nne-ACLcBGAs/s640/francesco-becchetti-leyton-orient_3313251-640x360-1.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-mL1ro67Ry7A/WmsDK08UQHI/AAAAAAAAQTk/wUHYHBisVCUfsEyPLkv6bBXN3ZB_nne-ACLcBGAs/s72-c/francesco-becchetti-leyton-orient_3313251-640x360-1.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/prapaskenat-kur-berisha-sulmonte-ramen.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/prapaskenat-kur-berisha-sulmonte-ramen.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy