Preshevë, shqiptarët të ndarë

Ragmi Mustafa e ka drejtuar për tre mandate Komunën e Preshevës në jug të Serbisë. Por, zgjedhjet e fundit të parakohshme thotë se i kanë ndarë keq shqiptarët atje. Ai flet për parregullsi dhe ndërhyrje të Beogradit.

“Në 6 vendvotime zgjedhjet duhet të përsëriten. Kemi një kryetar të përkohshëm të emëruar nga Beogradi në shtator të vitit të kaluar. Ka zgjedhur një të përkëdhelurin e saj. Gjithë aparati shtetëror ishte ngritur për të ndihmuar një parti politike të re, që ka vetëm dy vite në skenën politike në Komunën e Preshevës dhe një lider është enigmatik dhe i panjohur jo vetëm për shqiptarët, të cilët janë mashtruar nga ndërhyrje flagrante të industrisë së blerjes së votës”, tha Ragmi Mustafa, kryetar i Partisë Demokratike Shqiptare.

Mustafa është një nga politikanët e vjetër të shqiptarëve të Luginës dhe thotë se kjo që po ndodh është skenar serbo-rus për të destabilizuar situatën dhe për ta shpopulluar Preshevën nga shqiptarët. Ai ishte në Tiranë, ku takoi Presidentin dhe kryetarët e partive të opozitës, ndërsa pret reagimin e qeverisë.

“Presim reagimin e qeverisë së Shqipërisë për këtë situatë. Shqiptarët janë në rrezik, ata presin zgjidhje për problemet e tyre thelbësore. Sa të drejta të marrin serbët në veri të Kosovës, të marrin edhe shqiptarët në Luginën e Preshevës nga Beogradi”, deklaroi Mustafa.

Në zgjedhjet e fundit konkurruan 4 lista shqiptare. Ato u mbajtën pas shpërndarjes së Asamblesë Komunale të Preshevës. Kryetari i komunës nuk zgjidhet me vote te drejtperdrejte, por ate e zgjedh partia qe merr me shume anetare ne Asamble./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7991,Camëri,109,Editorial,1717,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1295,Iliridë,251,Kosovë,2379,Kulture,630,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,157,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,499,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Preshevë, shqiptarët të ndarë
Preshevë, shqiptarët të ndarë
Preshevë, shqiptarët të ndarë
https://4.bp.blogspot.com/-MoH4iQXUkHc/WmS94tYhNbI/AAAAAAAAPsk/TLQrA-pUfvIXnuBuCpOiDBrF_lkn0Z6kwCLcBGAs/s640/mesazhi-i-shqiptar-euml-ve-p-euml-r-serbin-euml-ldquo-presheva-bujanovci-e-medvegja-jan-euml-shqip-euml-ri-quot_hd-1200x630.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-MoH4iQXUkHc/WmS94tYhNbI/AAAAAAAAPsk/TLQrA-pUfvIXnuBuCpOiDBrF_lkn0Z6kwCLcBGAs/s72-c/mesazhi-i-shqiptar-euml-ve-p-euml-r-serbin-euml-ldquo-presheva-bujanovci-e-medvegja-jan-euml-shqip-euml-ri-quot_hd-1200x630.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/presheve-shqiptaret-te-ndare.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/presheve-shqiptaret-te-ndare.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy