Pse theksohet kaq shumë lidhja Daj-Nip?

I nderuar lexues!

Në traditën shqiptare gjinia njihet si “lidhje afrie, e cila sipas traditës etnografike vjen nga vija e nënës”. Gjinia përfshinte të gjithë ata që rridhnin nga një nënë e përbashkët sado e largët, qoftë dhe që ishin ushqyer me qumështin e saj apo me rrjedhën e qumështit të saj. Në disa krahina ndërmjet njerëzve të një gjinie lidhjet martesore ishin të ndaluara.

Kjo ndalesë shkon në disa zona në 2-3 breza, kurse Kanuni i Lekë Dukagjinit (në të cilin vija e nënës quhej “lisi i tamblit”) e ndalonte martesën me pasardhësit e brezave të një gjinie “derisa të mbahej mend”. Prej traditës së gjinisë vijnë edhe lidhjet e dajës me nipin e me mbesën; sipas së drejtës kanunore daja për nip dhe nipi për dajë merrnin hak./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7986,Camëri,108,Editorial,1717,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1291,Iliridë,251,Kosovë,2379,Kulture,629,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,156,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,498,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Pse theksohet kaq shumë lidhja Daj-Nip?
Pse theksohet kaq shumë lidhja Daj-Nip?
Pse theksohet kaq shumë lidhja Daj-Nip?
https://3.bp.blogspot.com/-oTS1eTNs3i8/WmJeL-nElGI/AAAAAAAAPes/j4gmVfFsMG89bDwCkVaGaqMKLDHQtfLxQCLcBGAs/s640/Vrasja-ne-emen-te-kanunit.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-oTS1eTNs3i8/WmJeL-nElGI/AAAAAAAAPes/j4gmVfFsMG89bDwCkVaGaqMKLDHQtfLxQCLcBGAs/s72-c/Vrasja-ne-emen-te-kanunit.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/pse-theksohet-kaq-shume-lidhja-daj-nip.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/pse-theksohet-kaq-shume-lidhja-daj-nip.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy